A XIII. kerületben óriásberuházás indul kormányzati támogatással. A terület mögötti cégben vezetőként feltűnik az újdonsült Gattyán-párt egyik vezetője is.
Frissítés: Íme, a hivatalos látványtervek a projektről.
A kormány tavaly novemberben nyilvánította ún. rozsdaövezeti akcióterületté az egykori Láng Gépgyár területét, amely a svájci hátterú magyar Pacont Kft.-n keresztül köthető a Forbes gazdaglistáján az élbolyban szereplő Rahimkulov családhoz. A kiemeltté nyilvánított beruházás könnyített engedélyeztetési eljárások után el is indulhat: a komplex ingatlanfejlesztési projekt 2031-re készülhet el, jelenleg Láng-quarter (Láng negyed) fantázianéven fut. Épül itt minden: irodakomplexum, lakóingatlanok, szálloda, vagyis egy teljesen új városközpontot húznak fel, a projekt a Kopaszi-gáthoz hasonlítható összetettségben és méretben.
150 milliárdos fejlesztés
A környezetvédelmi engedélyeztetést el is indították, a Népszava ez alapján írja, hogy összesen bruttó 280 ezer négyzetméter épülne a felszín felett és további 130 ezer négyzetméter alatta lakóépületek, irodaházak, szálloda, üzletek, közösségi terek és parkoló formájában. A meglévő épületeket a Váci út és a Turbina utca sarkán álló, műemléki védettséget élvező, Alpár Ignác tervezte csarnok kivételével elbontják. A tervek elkészítésével a jó nevű Paulinyi építészirodát bízták meg.
A Váci út és a Vizafogó utca találkozásánál négy különálló toronyból álló, 65 méter magas irodaház épül. Az engedélyezési dokumentáció szerint ez a „városképileg is jelentős elem képezi a beépítés csúcsát”.
A műemléki területen 230 szobás szálloda és több termes konferencia-helyszín épül, míg a 4 lakóépületben 1424 lakást alakítanak ki. Az Esztergomi út északi végére tervezett lakóépületek maximálisan kihasználják a dunai panorámát, így ott is „toronyszerű beépítés készül”.
Mivel a Rákos-patak környékének rendezése jelentős értéknövelő hatással bír, ezért a kerületi és fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő terület revitalizációját javasolják. Arról nem esik szó, hogy ezt ki fizetné. A projekt összértéke a beruházó korábbi közlése szerint eléri a 150 milliárd forintot. Az építkezés 2022-2031 között, hat ütemre bontva valósulna meg. A területet alaposan beépítik, a lap meg is jegyzi, emiatt
a 25 százalékos zöldfelületi minimumot csak úgy tudják teljesíteni, ha jelentős méretű tetőkerteket hoznak létre.
Az iparterület mögött is alakul egy nagy projekt, itt az Idom Házépítő Kft. húzna fel egy lakóingatlan-tömböt, amit a XIII. kerületi tervtanács elutasított, mire a kormány kiemeltté nyilvánította a beruházást, elhárítva ezzel az adminisztrációs akadályokat. Az ügy az Alkormánybíróság elé került. A cégben Rahimkulov Ruszlán közvetlenül is érdekelt.
Érdekes, hogy a másik gigaprojekt mögötti cégben, a Pacontban pedig az a Huszár Viktor Teqball-társalapító az egyik vezető, aki a nemrég bejegyzett Gattyán-pártban is vezető, a milliárdos régi üzlettársa (Gattyán a kétharmad megszerzését sem tartja elképzelhetetlennek a tavaszi országgyűlési választásokon.)
Mint arról a Népszava ír: a Southblaze nevű, az iparterületre jelzálogot bejegyző cégnek 2022 végéig vételi joga van az ingatlanra. A kft. tulajdonosai között Viktor és Marton Péter cége mellett a Rahimkulov Ruszlán által birtokolt Greennovatív Kft.-t, illetve állandó üzlettársát, Zentai Pétert találjuk.