A horvát kormány hatályon kívül helyeztetné a Zágrábnak kedvezőtlen nemzetközi választottbírósági ítéletet a Mol-INA-ügyben, a svájci legfelsőbb bírósághoz fordul.
Horvátország úgy véli, hogy a horvát legfelsőbb bíróság legutóbbi, korrupciót megállapító ítélete alapján a Mol és a horvát állam közötti megállapodások az INA-ról nem maradhatnak fenn, ezért felfüggesztenék a Mol kivásárlására tett törekvéseket is.
Az állam a svájci szövetségi legfelsőbb bírósághoz fordul, hogy helyezze hatályon kívül a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottságnak (UNCITRAL) az Ivo Sanader volt horvát kormányfő korrupciós ügyében hozott döntését és Zágrábra nézve kedvezőtlen határozatát – jelentette be Andrej Plenkovic horvát kormányfő az MTI szerint.
A kormányfő szerint utasítani fogják a gazdasági minisztériumot, hogy kezdeményezze a választottbírósági ítélet felülvizsgálatát. A döntést azért vizsgálják felül, mert időközben a horvát Legfelsőbb Bíróság ítéletet hozott a Mol-ügyben: a vád szerint a volt kormányfő, Ivo Sanader 10 millió euró kenőpénzt fogadott el, Hernádi Zsolt pedig vesztegetés miatt két évet kapott.
A horvát álláspont szerint a Mol korrupció révén szerezte meg 2003-ban 25 százalék plusz egy részvénnyel, majd 2009-ben a kormánytól kapott irányítói jogokkal az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközlendő Mol-befektetések, és a magyar befektető megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket.
A Mol mindvégig tagadta a vádakat, a genfi döntőbíróság pedig elutasította Horvátország valamennyi kérelmét.
Jelenleg az INA 49,08 százaléka a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban. A cég 44,84 százaléka a horvát államé.
A Mol a Portfolionak az októberi döntés után azt közölte, hogy az INA-szerződésben semmilyen változást nem hoz a Legfelsőbb Bíróság döntése, az UNCITRAL végzése a mérvadó, ők pedig nem látták bizonyítottnak a korrupciót.
Mindezek tükrében látható, hogy Horvátországnak nincs elég pénze arra, hogy kifizesse a piaci árat, miközben a horvát Legfelsőbb Bíróság döntése semmilyen hatással nincs az UNCITRAL-döntésre – értékeli a Portfolio a kormány bejelentését.
A mostani bejelentésre nem kívánt reagálni a Mol az MTI-nek.
Borítókép: Hernádi Zsolt