Aggódik az ágazati szövetség a kormányfő egyik, év végi bejelentése miatt. A szövetség elnöke szerint a válságból való kilábalást akaszthatja meg Orbán terve.
Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) vezetősége és tagsága aggodalommal fogadta, hogy 2022. február 1. és május 31. között élelmiszert is lehet vásárolni majd a SZÉP-kártyával. Orbán Viktor saját Facebook-oldalán jelentette be múlt héten, hogy februártól SZÉP-kártyával is fizethetünk élelmiszerekért a boltokban. A dátum sem véletlen, épp a választások utánig élhetünk majd a lehetőséggel, ami összefüggésben lehet azzal, hogy már a Magyar Nemzeti Bank sem számol az infláció lényeges lassulásával jövőre.
Baldauf Csaba, a MSZÉSZ elnöke szerint viszont elég aggasztó, hogy a belföldi turizmus motorját jelentő SZÉP-kártya vendéglátás zsebéből élelmiszert is lehet vásárolni – írja a turizmus.com.
Baldauf szerint az egész ágazatot teljesen váratlanul érte a bejelentés. A Széchenyi Pihenő Kártyát érintően tavaly bevezetett adókönnyítés célja a turizmus újraindulásának, fellendülésének segítése volt, s 2020-ban és 2021-ben is nagymértékben járult hozzá a belföldi kereslet növeléséhez, valamint a járvány miatt nehéz helyzetbe került vidéki, sok esetben családi üzemeltetésben lévő szálláshelyek, éttermek túléléséhez – kommentálta a turizmus.com-nak a mostani jogszabályváltozást.
A Magyar Közlönyben pénteken megjelent módosítás szerint a SZÉP-kártya vendéglátás alszámlájára utalt juttatás 2022. február 1. és május 31. között a kereskedő által értékesített élelmiszer vásárlására is felhasználható, a melegkonyhás vendéglátóhelyeken kívül.
„A járvány okozta gazdasági válság a turisztikai szektort sújtotta a legnagyobb mértékben és úgy tűnik, hogy a 2022-es év is a kilábalás éve lesz, emiatt aggasztó, hogy az eddig stabil bevételt jelentő SZÉP-kártya költések a rendelet miatt csökkenhetnek” – mondta az elnök.
Az MSZÉSZ vezetősége továbbra is életbevágóan fontosnak tartja, hogy a SZÉP-kártya keretösszege és kedvezményes adózási feltételei 2022-ben is fennmaradjanak, továbbá, hogy a turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetése alól is legalább 2022. július 30-ig mentesüljenek a vállalkozások, amíg a belföldi és külföldi kereslet helyreáll. Ezek a támogatások a nagymértékben növekvő költségek miatt is kívánatosak lennének – hangsúlyozta a portálnak Baldauf Csaba.
Borítókép: Orbán Viktor kormányfő, Forrás: Miniszterelnöki Sajtóiroda