A vállalat szerint az Egyesült Királyságban elsőként nyitott nettó zéró kibocsátású éttermet a McDonald’s, írja a BBC. A szélturbinával és napelemekkel felszerelt étterem Market Draytonban, Birmingham és Liverpool között található.
Zöldül a McDonald’s, már az építészeti megoldásokat is figyelembe veszik: a most megnyitott, új angliai éttermük védőburkolatát újrahasznosított számítástechnikai és háztartási hulladékok alkotják, a cégéreket használt kávézaccból, a szigetelést pedig gyapjúból készítették.
A Market Drayton-i étterem prototípus, követendő példa lehet a közelgő új építkezéseiken, amelyek helyszíneit a közeljövőben kívánják felfedni.
A nettó zéró kibocsátás azt jelenti, hogy az épület nem növeli a levegőbe kerülő károsanyag mennyiségét.
A cikk szerint ez az első épület az Egyesült Királyságban, amelynek építése bizonyítottan nettó zéró kibocsátású, a Brit Környezettudatos Építés Egyesületének (UKGBC) nettó zéró kibocsátású épületszerkezeteinek köszönhetően.
Az építőipar szén-dioxid kibocsátásának csökkentése összetett probléma, de amit a McDonald’s tett, az „kritikusan fontos első lépés volt” – mondta Simon McWhirter, a UKGBC szóvivője.
Későbbi éttermek példája lehet
„Már korábban is alkalmaztunk néhány ilyen fejlesztést más éttermeinkben is, de a Market Dayton-i étterem teljes mintaként szolgálhat majd a jövőbeli új építkezéseinkhez – tette hozzá Beth Hart, a McDonald’s szóvivője. –
Hiszünk abban, hogy az ételeinket olyan éttermekben szolgáljuk fel, amelyek fenntarthatóak a jövő számára is. Market Drayton egy hatalmas lépés afelé, hogy ez valósággá válhasson.”
A Keele Egyetem környezettel és fenntarthatósággal foglalkozó adjunktusa, Dr. Sharon George pozitív lépésként értékeli a gyorsétterem-lánc döntését. Szerinte a cég végre felfogta, hogy megváltozott a társadalom fenntarthatósághoz való hozzáállása.
A McDonald’s és más gyorsétterem-láncok már többször is a befektetők célkeresztjébe kerültek, akik levelekben kérték a cégeket, hogy csökkentsék a hús- és tejtermékeket forgalmazó, ezért erősen környezetszennyező üzletláncaik ökológiai lábnyomát.
Borítókép: Creative Commons