Miután egy évvel ezelőtt megjelentettek egy cikket a Cell nevű amerikai tudományos lapban, több befektető is bejelentkezett, hogy beállna a Motorpharma ígéretes gyógyszerkutatása mögé. A krónikus izomgörcsöket oldó MPH-220 gyógyszerjelölt további fejlesztését most a Novartis exvezére által alapított Aditum Bio kockázati tőke társasággal folytatják. Legalább száz millió dolláros befektetésről van szó.
„A tudomány hozta meg az üzleti áttörést” – mondta el a Forbes.hu kérdésére Málnási Csizmadia András, az ELTE spin-off cégeként létrehozott Motorpharma Kft. alapítója. A kis magyar gyógyszerkutató startup
- négy évvel ezelőtt kezdte meg az MPH-220 névre keresztelt molekulacsalád fejlesztését,
- 2020 októberében publikálta a gyógyszerjelöltet a világ legjelentősebb élő tudományos lapjában, a Cellben (már ez is nagyon nagy szó volt, Magyarországról ez a negyedik cikk, ami valaha megjelent a Cellben),
- és egy évre rá, most november 5-én, pénteken aláírta minden idők legnagyobb magyarországi gyógyszerfejlesztési szerződését az amerikai Aditum Bio kockázati tőke társasággal.
A szerződés pontos összege üzleti titok, de mint Málnási Csizmadia András a Forbes.hu-nak fogalmazott:
a tulajdonrész, a licencdíjak és a royalty-k (jogdíjak) együttes jelenértéke a 100 millió dolláros nagyságrendben van, ami rekord összeg, minden idők legnagyobb hazai gyógyszerfejlesztési szerződését jelenti.
Magyar–amerikai projektcég
Az együttműködés keretében
- az Aditum és a Motorpharma létrehozott egy közös amerikai projektcéget, a Motric Biot, ebben mindkét félnek jelentős tulajdona van, és az igazgatósági tanácsnak Joe Jimenez mellett Málnási Csizmadia András is tagja. Joseph Jimenez, a globális gyógyszeripar egyik legismertebb arca: 2010 és 2018 között ő vezette a Novartis gyógyszeripari óriást, majd annak fejlesztési elnökével Mark Fishmannel megalapították az Aditum Biot.
- A Motric Bio a fejlesztési mérföldkövek eléréséhez kötött részletekben licencdíjat, majd a gyógyszer piacra kerülése után royaltyt (jogdíjakat) fizet a Motorpharmának.
- De ami az MPH-220 gyógyszerjelölt szempontjából a legfontosabb: a Motric Bio az úgynevezett klinikai fázis II. végéig teljes mértékben finanszírozza a fejlesztést.
Egy gyógyszer regisztrációját három klinikai fejlesztési fázis előzi meg: a fázis I. vizsgálatoknál egészséges önkénteseken tesztelik a szert, és elsősorban azt nézik, hogy vannak-e mellékhatásai, a fázis II. szakaszban körülbelül 100-200 betegen a gyógyszer hatásosságát vizsgálják, a fázis III. vizsgálatok pedig arra irányulnak, hogy nagy betegszámon is bizonyítsák, hogy tényleg annyira jó a szer, hogy abból érdemes terméket csinálni.
Az MPH-220-nál azt remélik, hogy nagyjából 100-200 millió dollárból 4 év alatt el lehet jutni a regisztrációig (a fázis I.-től a fázis III. végéig) – ez Málnási Csizmadia András szerint viszonylag olcsó fejlesztésnek számít, ellenben óriási értéket teremthet.
Nincs még abban a fázisban, de jelentőségét és potenciálját tekintve az MPH-220 a Richter depresszió-ellenes és skizofrénia-gyógyszerével, a cariprazine-nal mérhető össze: azt megelőzően nagyjából ötven éve volt utoljára olyan sikeres önálló magyar gyógyszerkutatás, amiből aztán piacképes termék, a világpiacon forgalmazott gyógyszerkészítmény lett, ami ma már szemmel láthatóan pörgeti a Richter profitját, és csak idén eddig 16 százalékos hozamot hozott a részvény befektetőinek.
A krónikus izomgörcsök ellen
Egy mindennap bevehető és élethosszig használható tablettáról van ugyanis szó, ami a stroke, az agyi- és gerincsérülések, a szklerózis multiplex, a cerebrális parézis és egyéb idegrendszeri sérülések után kialakuló krónikus izomgörcsöket (izomspaszticitást) enyhíti.
A jelenleg használatban lévő gyógyszerek csupán a betegek harmadánál hatékonyak, és mivel az idegrendszert befolyásolva fejtik ki a hatásukat, súlyos mellékhatásokat is okozhatnak. Az MPH-220 gyógyszerjelölt közvetlenül az izomösszehúzódásért felelős izomfehérje működését célozza, ezzel százszázalékos hatékonyságot és mellékhatás nélküli kezelést jelenthet a betegek számára.
Európában több mint 3 millió, az USA-ban 2,2 millió ember, csak Magyarországon több mint százezren szenvednek krónikus izomgörcsben, ezért Málnási Csizmadia András szerint a nagy betegszám miatt az sem kizárt, hogy sikerül úgynevezett blockbustert fejleszteni, vagyis olyan gyógyszert a piacra vinni, amelynek forgalma az 1 milliárd dollárt is elérheti.
Nyitókép: Gyimesi Máté és Málnási Csizmadia András, a Motorpharma Kft. alapítói az ELTE laborjában // Fotó: Sebestyén László