Megkértünk pár kriptokereskedőt, hogy mondjanak olyan, komoly potenciállal bíró kriptovalutákat, amiket a nagyközönség még kevésbé ismer.
Van egy kis bibi a mostani bitcoin-ralival, ami fúrja a kisbefektetők oldalát. Míg ugyanis a 2017-es lufi előtt a bitcoin irreálisan, több ezerszeres szintekre drágult, ma már nincs benne százalékosan óriási növekedési potenciál. Ha a mostani hatvanezer dollár szint környékéről év végére akár százezerre is emelkedik – ami óriási teljesítmény lenne –, akkor is csak ötvenszázalékos drágulásról beszélhetünk. Ennek láttán persze egy részvénypiaci kereskedő lufit kiáltva fordul le a székről, de a bitcoin-lázhoz szokott, pár millió forintos betéttel játszó kisbefektető csak lemondóan pillant körbe:
hát hogy lesz ebből Ferrari?
Pedig van a kriptopiacon jópár eszköz, amiben bőven megvan potenciál, hogy árfolyama a mostani szint húsz-, ötven-, vagy akár százszorosára is emelkedhet. De óriási munka beleásni magunkat, megérteni, hogy vajon mi különbség van a piacon jelenleg forgalomban lévő több mint ezerféle kriptovaluta között. Már ha persze kíváncsi erre valaki, hiszen a bitcoint is úgy zsákolják az intézményi befektetők, mintha nem lenne holnap – pedig gyakorlatilag nem használható semmire.
Borsi Flóra is az új kriptoőrülettel adta el a képeit – megkérdeztük tőle, hogy megy
Megkérdeztük a profikat
Megkértünk tehát pár kereskedőt, hogy segítsenek kicsit eligazodni: ajánljanak olyan, jelenleg kisértékű valutát, amelyben hisznek, amelyben komoly potenciált éreznek.
Mindegyikük profi, nemcsak aktívak a kriptopiacon, de cégeik, szervezeteik nyakig benne vannak az iparágban.
Fontos, hogy a jelen ajánlások nem minősülnek befektetési tanácsadásnak, csupán az egyes kereskedők személyes véleményét tükrözik. Nyilván, aki kicsit is képben van a tőkepiac működésével, világosan látja a hozam és a kockázat közti összefüggéseket. Egy megtízszereződő árfolyamhoz óriási kockázat dukál – ahogy a szaksajtó mondja: do your own research.
A cégek félelme húzta fel, az ezermilliárdos szint ütögeti vissza a digitális aranyat
A kereskedőknek két feltételt szabtunk: a választott valuta piaci kapitalizációja érje el a 300 millió dollárt, de ne legyen benne a Coinmarketcap.com nevű gyűjtőoldal szerinti 20 legnagyobb eszköz közt. A napi forgalomra nem szabtunk alsó határt, de szempont volt, hogy mindegyik eszköz esetében érjen el egy értelmezhető szintet, lehetőleg napi több tízmillió dollárt. Mivel tavaly ősz óta érezhetően forró a kriptopiac, a lent felsorolt eszközökbe már nem lehet mélyponton beszállni, mindegyik mögött érdemi drágulás van, de a kereskedők szerint ez még bőven nem a plafon.
Íme tehát a lista, tessék böngészni, miben hisznek a profik.
Alpha Finance Lab (ALPHA)
Piaci kapitalizáció: 460 millió dollár
Aki ajánlja: Mogyorósi Attila, a Coincash CEO-ja
Számomra az elmúlt időszak egyik legjelentősebb és legígéretesebb trendje a kripto ökoszisztémán belül a DeFi (decentralised finance, azaz decentralizált pénzügy) térnyerése volt. Tavaly nyáron tört ki a technológia a korai fázisból jelenleg már több, mint 45 milliárd dollár forog a rendszerben.
Az Alpha friss valuta, ez a mindenkori árfolyama. Forrás: Coinmarketcap
Mivel a DeFi alkalmazások valódi alternatívát tudnak nyújtani a tradicionális pénzügyi szolgáltatások mellett (pl.: kamatozó betét, hitelfelvétel, tőzsdei kereskedés stb.) és már most látszik, hogy a felhasználók nagyra értékelik a technológiából fakadó előnyöket, mint a decentralizáltság, transzparencia, gyorsaság, ügyfélbarát megoldások, ezért várhatóan a térhódítás töretlenül folytatódik.
Az én egyik kedvencem is egy olyan coin, amit várakozásaim szerint bekerül ebbe az elit klubba.
Az Alpha Finance Lab és az egyik első szolgáltatásuk az Alpha Homora (ALPHA), ami egy tőkeáttételes yield farming (a valuta kölcsönbe adása és az utána való kamatszedés) szolgáltatást nyújt az ügyfeleknek. A kezdetek óta nyomon követem a projektet, rendkívül erős a csapat, nagyon jó volt már az induló szolgáltatásuk is és látszik, hogy a fő fókusz az ügyfelek számára történő hosszútávú értékteremtésen van, ami szerintem a siker kulcsa.
Holo (HOT)
Piaci kapitalizáció: 1,5 milliárd dollár
Aki ajánlja: Sven Sanger, Profitmanager.io társalapítója
A rali történelmi csúcsra húzta a Holot. Forrás: Coinmarketcap.
A Holochain célja nem egy klasszikus decentralizált (decentralized network), hanem egy szétosztott hálózat (distributed network) létrehozása, ezzel megoldva a jelenleg piacon lévő legtöbb hálózat fő problémáját, az energiafogyasztást és a skálázhatóságot.
Ha a Holochain csapata sikeresen tudja indítani az idei évben a Holochain natív hálózatát és sikeresen implementálja a kitűzött célokat, akkor esélye van bekerülni a legnagyobb húsz kriptovaluta közé.
Nexo (NEXO)
Piaci kapitalizáció: 1,5 milliárd dollár
Aki ajánlja: Rátz Tibor, az egyik legnagyobb hazai kereskedői Facebook-közösség, a „crypto | bitcoin | Hungary” alapítója
A NEXO a crypto lending, azaz kriptovaluta-hitelezési platformok meghatározó fenegyereke lett kiemelkedő kamat- és kedvező hitellehetőségeivel. A megvásárolt érmét a felhasználó egyből kihelyezheti hitelként, amiért kamatot szedhet.
A NEXO is durván drágult, de bőven lehet még benne potenciál. Forrás: Coinmarketcap
Úgy látom, és minden jel arra mutat, hogy a valuta árfolyama messze még a csúcsától. A cég folyamatosan újít, ütős a marketing és a kommunikációs stratégiája, ráadásul a kriptovalutával rendelkezők száma is egyre nő világszerte. Közülük egyre többen „hodler-kednek”, ez azt jelenti, hogy tartják a kriptojukat,
leginkább azért, hogy passzív jövedelemhez is jussanak, például a NEXO-n keresztül.
Kamat kifizetést NEXO-ban is lehet kérni. Ezzel a lehetőséggel – ami egyébként egy gombnyomással elérhető – egyben magasabb kamatot realizálhatok, így lett a portfólióm egyik kiemelkedő eleme, és így tettem szert NEXO-ra, anélkül, hogy külön vásároltam volna belőle. (A magasabb kamat az árfolyam folyamatos emelkedésének köszönhető, ugyanis a kezdetben 0,15 dolláros NEXO mára több, mint 2,5 dollárt ér.)
És aki ajánlja még: Pataki Gábor, a Coinbroker.hu alapítója
A NEXO.io egy blokklánc alapú hitelezési platform, ami hasonlító a magyar hátterű Inlock.io-hoz. A Nexo Token mögött komoly fundamentum van, mivel egy működő szolgáltatáshoz kapcsolódik a token. Olcsóbban tudunk hitelt felvenni, akár forintban is, továbbá kriptovaluták kamatoztatásáért is többet kapunk, ha a NEXO érmét tartjuk nagyobb mennyiségben. Legújabb fejlesztése lehetővé teszi a rendszeren belül a kriptovaluták átválását is.
Azt várom, hogy amint bevezetik további nagyobb tőzsdékre extrém mértékben fog tovább nőni az árfolyama.
Quant (QNT)
Piaci kapitalizáció: 560 millió dollár
Aki ajánlja: Czeglédi Tamás, a Blockchaineum alapítója
A blockchain széles körű elterjedés egyik legnagyobb akadálya, hogy működő üzleti modelljeink be tudjuk-e illeszteni, vagyis inkább azokkal össze tudjuk-e hangolni. Akkor van igazán értelme üzleti modellekben gondolkodni, ha a technológia nem leláncol, hanem összeköt, vagyis a különböző láncokon folyó tevékenység koordinálhatósága, a láncok közötti adat és értékcsere vár megoldásra.
A Quant januárban tért magához. Forrás: Coinmarketcap
Erre a problémára már jó néhány lánc kínál, vagy ígér megoldást.
Közülük az egyik legígéretesebb a Quant, amelyik egy nagyon friss és szofisztikáltnak tűnő választ egy a láncok feletti operációs rendszerként definiálva magát egy meggyőző csapattal.
Siacoin (SC)
Piaci kapitalizáció: 1,3 milliárd dollár
Aki ajánlja: Györfi András – A Kripto Akadémia szerkesztője
A Sia névre keresztelt projekt célja, hogy elhozza a decentralizációt a digitális tárhelyek világába. Adattárolási piacteret építenek a blokklánc technológia segítségével, alternatívát kívánnak nyújtani azoknak, akik eddig csak centralizált szervereken oldhatták meg adattárolási problémáikat. Könnyebben kezelhető, költséghatékonyabb megoldást kínálnak, az alapötlet középpontjában a kor szellemiségének megfelelő elképzelés áll: a világban szétszórt, önkéntes alapon csatlakozó gépek összekapcsolásával.
A felesleges tárhelyünket ajánlhatjuk fel a rendszernek, természetesen SIA coin lesz a jutalmunk.
A Siacoin a 2017-es lufi óta téli álmot alszik. Forrás: Coinmarketcap
Ráadásul a feltöltött anyagaink nem egyetlen egy helyre kerülnek, hanem egy speciális eljárásnak köszönhetően szétosztva, redundáns módon jelennek meg egyszerre több tárhelyen is, a biztonság növelése érdekében. Tengernyi kihasználatlan tárhely van a világban, pontosan ezt kívánja monetizálni a SIA rendszere.
1INCH Price (1INCH)
Piaci kapitalizáció: 750 millió dollár
Aki ajánlja: Guruprasad Venkatesha, B-cube.ai társalapítója és CEO-ja
Az 1INCH egy decentralizált kriptotőzsde-aggregátor, egyfajta gyűjtőplatform, amely a különböző kriptotőzsdék közt teszi lehetővé a valuták vásárlását. Az egyes vételi ügyleteket a platform megosztja a különböző tőzsdék közt, hogy a lehető legjobb áron vehessük meg az adott kriptovalutát. Tehát ha valaki ezer bitcoint venne, az 1INCH az éppen a legjobb árfolyammal dolgozó tőzsdéken veszi meg az érméket.
Egész fiatal valuta, még nem lódult meg. Forrás: Coinmarketcap
Az 1INCH ráadásul mindezt egyetlen tranzakcióban hajtja végre, így az 1INCH minimalizálja a tranzakciókkor fellépő időbeli csúszásokat. Ez a csúszás jelenti a különbséget a kereskedő által kifizetni kívánt ár és a végül ténylegesen kifizetett ár közt. Ha egy tőzsdének alacsony a likviditása, még egy közepes méretű ügylet is alaposan fel tudja nyomni egy kis tőkeértékű valuta árfolyamát.
Így ha az 1INCH kiküszöböli ezt a késlekedést, az pénzben is sokat tud megtakarítani az illikvid piacokon való kereskedéskor.
Ezért lett nagyon népszerű az 1INC a kereskedők és befektetők körében. Mivel az ügylethez szükséges likviditás több tőzsdéről érkezik, ezért az árfolyamra gyakorolt hatás jelentően csökken. E hónapban lépte át a 25 milliárd dollárt a tranzakciós ügyletek összege, lélektani határ lehet. Jelenleg 4,3 dollár környékén kereskednek vele,
de középtávon már azt várom, hogy a top 50 valutába jut.