Kevesebb, mint felére kell csökkenteni az uniós üvegházhatású gázok kibocsátását, egyeztek meg az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsának tárgyalói szerda reggel – adta hírül az MTI.
Az 1990-es szinthez képest 55 százalékos csökkenést vár az EU, a célszámot 2030-ig kell elérni. Az Európai Bizottság már tavaly szeptemberben ismertette a 9 éven belül megvalósítani kívánt klímavédelmi tervét, a mostani tárgyalások eredménye a készülőben lévő „klímavédelmi törvénybe” illeszkedik majd.
Az ideiglenes megállapodás számos elem bevezetésével hivatott elérni az Unió erősebb környezetvédelmi fellépését:
A célkitűzés az EU éghajlatsemlegessége, amit 2050-ig szeretne elérni.
Az üvegházhatású gázok csökkentése mellet megállapodás született abban is, hogy a kibocsátás-csökkentésnek elsőbbséget kell adni a fennmaradó szennyezés elnyelésével szemben.
Mégsem olyan zöldek a hibrid autók, lesöpörné őket az EU
Kötelező érvényű ígéretként szolgál
A megállapodás elemei közé tartozik az éghajlatváltozással foglalkozó európai tudományos tanácsadó testület létrehozása. A testület feladata a tudományos tanácsadás, az uniós intézkedésekkel kapcsolatos jelentések és hatástanulmányok készítése, valamint a 2015-ös párizsi klímamegállapodásban foglalt kötelezettségvállalások nyomonkövetése.
Az EU további, 2040-re vonatkozó klímacélokat fog javasolni, valamint közzéteszi az unió üvegházhatást okozó gázok 2030-2050 közötti időszakra vonatkozó tervezett indikatív költségvetését az alapul szolgáló módszertannal együtt. A bizottság a gazdasági szereplőket is ösztönözni fogja a a 2050-ig tartó éghajaltsemlegességi ütemterv kialakításának részvételére, amit az Unió szintén figyelemmel kísér majd.
Az ideiglenes megállapodás létrejöttét követően Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke rövid közleményben hangsúlyozta: az unió arra vonatkozó politikai elkötelezettségét, hogy Európa 2050-re az első éghajlat-semleges kontinenssé válhasson, immár jogi kötelezettségvállalás is segíti.
„Az új éghajlatpolitikai szabályozás kötelező érvényű ígéretet jelent gyermekeink és unokáink számára” – fogalmazott von der Leyen.
Az ideiglenes politikai megállapodást azonban az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Az EU klímaváltozással kapcsolatos fellépése a 2015-ös párizsi klímamegállapodás után gyorsult fel: a Bizottság 2018 novemberében ismertette a 2050-ig elérendő éghajlatsemlegességi célkitűzést, amit az Európai Tanács 2019. decemberi csúcstalálkozóján hagytak jóvá.
Borító: Patrick Hendry // Unsplash