A világ legnagyobb egyszer használatos műanyag hulladék szennyezője az ExxonMobil amerikai olaj- és gázcég. A vállalat évente 5,9 millió tonnával járul hozzá a globális hulladékegységhez.
Húsz vállalat felelős a világ egyszer használatos műanyag hulladékának 55 százalékáért és az ezzel járó éghajlati válság fellendüléséért és környezeti katasztrófák kialakulásáért – derült ki a Wood Mackenzie, a London School of Economics és a Stockholm Environment Institute közös kutatásából.
Az olaj- és a gázipar a legnagyobb szennyező
A Világ Műanyaghulladék Gyártóinak indexében az egyszer használatos műanyagok kibocsátóira fókuszáltak.
Ezek nagy része fosszilis anyagokból készül, amiket a tanulmány szerint csak 10-15 százalékban tudnak újrahasznosítani.
A Reuters által is szemlézett elemzés szerint a legnagyobb hulladékkibocsátók között globális nagyvállalatok, állami és multinacionális gigacégek is vannak, leginkább olaj- és gázipari óriások és vegyipari birodalmak.
Közülük tizenegy Ázsiában, négy Európában, három Észak-Amerikában, egy Latin-Amerikában és egy a Közel-Keleten található. Érdekes ugyanakkor, hogy az egy főre jutó legtöbb egyszer használatos műanyag hulladék Ausztráliában keletkezik, megelőzve az USA-t, Dél-Koreát és Nagy Britanniát.
A kutatás arra is kitér, hogy kik a fő finanszírozói ezeknek a cégeknek, a pénz olyan vezető bankoktól jön, mint a Barclays, a HSBC, a Bank of America, vagy a JPMorgan Chase.
Az ExxonMobil a maga 5,9 millió tonnájával egyértelműen a világ legnagyobb egyszer használatos műanyag hulladék-szennyezőjének számít. Őt követi a vegyipari óriás, az amerikai székhelyű Dow (5,5 millió tonna), míg a kínai olaj- és gázipari vállalkozás, a Sinpec 5,3 millió tonnát termel. A teljes lista és kutatás ITT olvasható el.
A top 20 legtöbb egyszer használatos műanyagot termelő vállalat (2019) Forrás: Minderoo Foundation
A cégek érdekei a fenntarthatóbb gazdasági modelleknek is ártanak
A műanyagkrízis évről-évre nő, a szakértők szerint 2050-re a műanyagok felelnek majd az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 5-10 százalékáért. Az egyszer használatos műanyag szemetet ráadásul a rossz hulladékgazdálkodási rendszerekkel rendelkező fejlődő országokban még kevésbé tudják kezelni, a hulladék sokszor landol például az óceánokban.
A jelentés készítői szerint a probléma nagy része abból fakad, hogy a globális műanyagipar évtizedek óta minimális szabályozásokkal és korlátozott átláthatósággal működik.
Ezek a vállalatok jelentik a műanyagszennyezés problémájának forrását, termékeik miatt állandósult a műanyag-gazdaság dinamikája. Az elemzők szerint ez a körkörös gazdasági modelleknek is alátesz, beléértve az újrahasznosított polimerek és műanyagokat, vagy az azokat helyettesítő más anyagokat. Az elemzők felhívják a figyelmet arra is, hogy 2019-ben az egyszer használatos műanyagok csupán 2 százaléka készült újrahasznosított polimerekből.
Még harmincéves koruk előtt szabadalmaztatnák a műanyagszennyezéssel leszámoló technológiát
„A műanyag szennyezés az egyik legnagyobb és legkritikusabb fenyegetés a bolygónknak” – mondta Dr. Andrew Forrest, a Minderoo Alapítvány elnöke a Reutersnak. A szakember szerint a jelenlegi kilátások rosszabbodni fognak, ezért nem engedhetjük meg, hogy a fosszilis alapanyagokból származó egyszer használatos műanyaggyártás olyan körülmények között folytatódjon, mint eddig.
Attenborough beállt egy új, mindenfajta műanyagot újrahasznosító technológia mögé
Kiemelt kép: Unsplash