Egy friss tanulmány szerint a Golf-áramlat működéséért felelős tényezők jelentősen változtak. Az óceáni áramlat összeomlása sokkal közelebb lehet, mint eddig gondolták.
A tanulmány szerint akár évtizedeken belül leállhat a karibi térségből Európa partjaihoz meleg tengervizet szállító Golf-áramlat.
Már így is az elmúlt 1600 év leglassabb tempójában viszi a vizet, de most már közel került ahhoz, hogy teljesen leálljon. Ha ez megtörténne, az globális katasztrófát okozna – írja a Guardian.
Indiában, Dél-Amerikában és Nyugat-Afrikában kevesebb eső esne, Európában lehűlne a hőmérséklet és még pusztítóbb viharok kerekednének, Észak-Amerika keleti partjainál megnőne a tengerszint.
Még az amazonasi esőerdőkre és az antarktiszi jégpáncélra is hatással lenne a Golf összeomlása, és a mezőgazdaságot is tönkreteheti.
A Golf-áramlat a trópusokon kezdődik, ahol a víz nemcsak felmelegszik, de a párolgás miatt megnő a só koncentrációja is. Ez a víz az Egyesült Államoktól indulva észak-kelet felé, Európa felé folyik. Miközben folyamatosan hűl, egyre sűrűbb lesz, Grönlandhoz érve pedig már annyira sűrű, hogy mélyen a felszín alá süllyed.
Az útja során a víz egy része keveredik más tengeri áramlatokkal, amelyek a globális, úgynevezett termohalin cirkuláció részét képezik. Ez az a cirkuláció, ami
központi szerepet játszik a Föld hőjének elosztásában és az időjárási minták szabályozásában.
A tanulmány szerint amíg a szükséges hőmérséklet és sótartalom megvan, addig a keringés a fizikai törvényszerűségek miatt nem fog leállni. Az éghajlatváltozás miatt azonban felborulhat az egyensúly.
Niklas Boers, a potsdami klímakutató intézet tudósának hasonlatával a Golf olyan, mint egy két lábán hintáztatott szék, és ha túl sokat hintáztatjuk, akkor csúnyát eshetünk.
Borítókép: Nora Fries Waldekrantz // Flickr