A Futureal-csoporthoz tartozó Cordia az Újpesti-öböl partján, egy 14 hektáros, évtizedek óta elhanyagolt, rozsdaövezeti terület revitalizálásával hozza létre a Marina Cityt, hatalmas, autómentes övezettel és okosotthonokkal, óvodával és klubházzal.
Mit jelentettek be? A Cordia elindította legújabb, nagyszabású városnegyed-rehabilitációs fejlesztését Budapesten, a pesti Duna-parton.
Nagy számok. Gyakorlatilag egy teljesen új városnegyed jön létre itt, ha a beruházás befejeződik. Nézzük a projektet számokban:
- Egy 14 hektáros elhagyatott, ipari területet újítanak meg.
- 1,2 kilométeren érintkezik majd a negyed közvetlenül a Dunával, erre fogják meghosszabbítani a már meglévő parti sétányt,
- 20 milliárd forint közcélú beruházást hajtanak végre, lesz például vízparti, multifunkciós, mindenki által látogatható sétány,
- 90 000 négyzetméter autómentes zöldterületet alakítanak ki,
- 2500 lakást adnak majd át,
- külön árvízvédelmi rendszert is kialakítanak,
- a beruházás értéke mai áron több mint 400 milliárd forint.
Autómentes negyed. Az épületeket pontszerűen helyezik el, ezeket fogja körbe venni a hatalmas park. Azt ígérik, a zöld felület a korábbi háromszorosa lesz itt, az autómentes park pedig mindenki által látogatható lesz. A fejlesztő szerint
nem csak a garázs területét, hanem a kiszolgáló funkciókat ellátó járművek útvonalát (kukásautó, költöztető, ételfutár) is a felszín alá viszik le.
Marina City, látványtervek. Forrás: Futureal-Cordia (17 kép)
És ha jön az árvíz? A beruházás részeként a Cordia egy különleges árvízvédelmi rendszert is kialakít a területen, amelyet a környezetbe illeszkedő magaspart kiépítésével, tájépítészeti elemek alkalmazásával hoz létre – ennek kivitelezése már el is kezdődött.
Mi épül még? Egy óvoda, valamint a városnegyed lakói és dolgozói által látogatható Klubház is felépül. Utóbbi a főváros legnagyobb, közösségi funkciókat ellátó ilyen létesítménye lesz, amelyben fitness-, illetve wellnessközpontot, coworking-irodahelyiséget, valamint közösségi konyhát is kialakítanak, a gyerekeket pedig beltéri játszósarok várja majd.
Fenntarthatóság. Az elmúlt évek energiaár-sokkjai után felértékelődött az energiahatékonyság az ingatlanpiacon is. A Cordia hangsúlyosan odafigyel erre.
Az építkezés során felhasznált hálózati villamos energiát zöld forrásból vételezi a beruházó, az épületek hőenergia-szükségletét pedig levegő-víz és talajszondás víz-víz hőszivattyúk fedezik, így nincs szükség sem földgáz, sem távhő használatára.
A lakóházak tetejére napelemrendszert telepítenek, ezáltal az energiatermelő berendezések üzemeltetéséhez szükséges hálózati villamos energiát zöld forrásból egészítik ki.
Az elektromos autózás rohamos terjedésére válaszul egy saját fejlesztésű rugalmas töltésmenedzsment-rendszert is kiépítenek, amely képes kiszolgálni a járművek teljes töltési igényét.
Mindezen rendszerek optimális üzemelését, a fogyasztók működését, a hőigényeket és az ehhez szükséges elektromos teljesítményt okos energiamenedzsment-rendszer szabályozza.
Okosotthonok. Szintén az energiatakarékosságot segíti, hogy a Marina City mindegyik lakása okosotthon lesz, mely alapfelszerelésként tartalmazza a mobiltelefonos applikáción keresztül vezérelhető hűtés-fűtés okosvezérlését, a külső és belső páraérzékelésen alapuló automatikus szellőztetést és az okos redőnymozgatást is. Mindennek köszönhetően az A+2023 energetikai besorolásnak megfelelő épületek A+ és A++ energiahatékonysági osztályba tartozó
lakásainak fűtési, hűtési és melegvíz-előállítási energiaköltségei – jelenlegi árakon – várhatóan nem haladják majd meg az évi 1000 forintot négyzetméterenként.
Ki a beruházó? A projekt mögött a Futureal cégcsoport áll, amely két, a Forbes listáján évek óta szereplő milliárdos, Futó Péter és Futó Gábor érdekeltsége.