Két évtized adatait felhasználva az ELTE TTK Meteorológia Tanszékének kutatói megvizsgálták, mekkora a felszíni hőmérsékletek különbsége Budapest különböző pontjain. Az eredmény nem meglepő, de nem sok jót tartogat a jövőre nézve.
Az ELTE TTK Meteorológia Tanszéke két évtizede követi a fővárosi agglomeráció felszínhőmérsékletét. Ehhez amerikai műholdak (a NASA által üzemeltetett Terra és Aqua) méréseit használják. A tanszék két kutatója, Pongrácz Rita és Dezső Zsuzsanna most megjelent cikke alapján
Budapest belvárosában a déli órákban akár már májusban 40 fokos lehet az árnyékmentes, aszfaltozott felszínek hőmérséklete.
Már a tavasz is forró
Az eredmények alapján a felszíni hőmérséklet a delelés körüli időszakban a legnagyobb: az útburkolatok és betonépületek a napfelkeltétől kezdődően folyamatosan nagyobb mértékben elnyelik a beérkező sugárzást, és így délre már nagyon felforrósodnak.
A természetes zöldterületek vagy akár a mezőgazdasági növénytakaró a mérsékeltebb sugárzás-elnyelés miatt és a párologtatás révén jóval alacsonyabb hőmérsékletű a nappali időszakban (általában 30 fok alatti).
Tehát a városi beépített térségben a nyári nappali időszakban jelenik meg a felszínhőmérsékletet tekintve a legnagyobb különbség a városkörnyéki térséghez képest.
Napnyugta után viszont már jóval kisebb a különbség. Ha megnézzük az elmúlt két évtized több száz nyári napjának felszínhőmérsékletét, nagy különbség rajzolódik ki a kora délutáni és a naplemente utáni, esti időszakra:
délután akár 10 fokot is meghaladó eltérés jelentkezik évszakos átlagban, míg az esti órákban ez már csupán néhány fokra mérséklődik (-1 fok és +4 fok közötti anomália értékek jellemzők).
A delelést követően a belvárosi sűrű beépítésű városrészekben, illetve a főváros délkeleti csücskében a viszonylag nagy területet elfoglaló repülőtéren az átlagos anomália értéke +5 foknál nagyobb, ugyanakkor a Budai-hegyek és a Pilis erdős területein -6 foknál erőteljesebb negatív hőmérsékleti anomáliák is előfordulnak.
A teljes cikk itt olvasható.
Borítókép: Máthé Zoltán, MTI