2030-ra már látható változásnak kéne történnie a károsanyag-kibocsátásban a klímakatasztrófa elkerüléséhez, amihez elengedhetetlenek a nagyvállalati szennyezők vállalásai. Legnagyobb részük azonban még nem vállalt nagy reformot 2030-ra.
A Párizsi Klímaegyezmény értelmében 45 százalékkal kell csökkennie a világ a károsanyag-kibocsátásának 2030-ra, hogy elkerüljük a katasztrofális következményeket.
Nem sietik el
A világ 250 legszennyezőbb cége közül negyvenegyen csak most kezdik el felmérni a kibocsátásukat és eddig sehogyan sem köteleződtek el a csökkentés mellett, idézi a Reuters a Signal Climate Analytics piackutató cég statisztikáját.
A 250 cég legtöbbje 2050-re már tett ígéreteket, de a rövidebb távú, 2030-ra ígért reformot csak huszonheten vállalták be. Ez a legnagyobb kibocsátással járó tevékenységük csökkentését jelenti rövid távon, ami gyakran a termékeik használatából fakad.
A 250 legnagyobb szennyező összesen a károsanyag-kibocsátások egyharmadáért felelős.
A klímavédelmi szervezetek alaptézise, hogy a nagy szennyezőknek rövidebb távú célokat is ki kell tűzniük azért, hogy a globális törekvések időben megvalósuljanak.
Emellett álltak ki (újfent) a G7 országok néhány héttel ezelőtt, amikor megegyeztek, hogy számon fogják kérni a cégeiken a rövid és hosszú távú klímavédelmi célkitűzéseiket is.
Alább az ábrák azt mutatják, hogy a piaci kapitalizáció alapján számított legértékesebb cégek mit vállaltak a kibocsátásuk csökkentése érdekében.
Borítókép: Tony Webster // Wikimedia