Stagnálnak a globális fertőzések a WHO legújabb jelentése alapján, de korai lehet az öröm, sok országban csak most kezd terjedni az eredeti vírusnál sokkal fertőzőbb delta variáns. Az új variáns itthon is megjelent, berobbanni látszik a negyedik hullám, a be nem oltottak vannak a legnagyobb veszélyben.
Két hónap után úgy tűnik, tetőzik a koronavírussal újonnan fertőzöttek száma az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legújabb jelentése alapján. A WHO múlt héten világszerte több mint 4,5 millió új esetet, valamint 68 ezer halálesetet jelentett, ami kis mértékű növekedés az előző heti 4,4 millió új fertőzéshez és 66 ezer halálhoz képest, írja a CNN.
A járvány kitörése óta a WHO több mint 211 millió fertőzést és 4,4 millió halálesetet regisztrált.
A szervezet a jelentésben azt írja, a június óta történő folyamatos emelkedés után most úgy tűnik, stagnáló fázisba lépnek a megbetegedések. A WHO jelentései alapján májusban már volt egy rövid tetőzés, de a delta-variáns miatt számos országban ismét megugrottak a fertőzések az elmúlt két hónapban.
A legtöbb új esetet múlt héten az Egyesült Államok jelentette: 1 millió ember betegedett meg, ami 15 százalékos emelkedést jelent az azelőtti héthez képest. Utána következik Irán, India, az Egyesült Királyság és Brazília. Növekednek az esetszámok Ausztráliában és Új-Zélandon, Délkelet-Ázsiában és a Földközi-tenger keleti részén ugyanakkor csökkentek a fertőzések.
A heti összesítésben a WHO azt is megjegyezte, aggodalomra adhatnak okot a különböző variánsok,
elsősorban a delta-változat világított rá az oltási programok felpörgetésének, valamint a közegészségügyi és szociális intézkedések fontosságára.
Mi a helyzet itthon?
Idehaza kevésbé rózsás a helyzet, legalábbis ami a tendenciákat illeti. Kedden érkezett a hír a Nemzeti Népegészségügyi Központtól (NNK), hogy emelkedik a szennyvíz koronavírus-koncentrációja országos átlagban, a 33. héten vett szennyvízmintákban mért koncentrációk megegyeznek a második hullám felszálló ágában mértekkel. A vizsgált városok közül erősen emelkedő tendencia jellemzi Budapestet és Szegedet, enyhe emelkedés azonban máshol is megfigyelhető. Az újabb járványhullámra közeledtére utal a Szegedi Tudományegyetem járványmatematikai kutatócsoportjának hőtérképe is.
A szerdai adatok alapján az új fertőzöttek száma 134, ezzel összesen 811 337 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Az elhunytak száma 1 fővel emelkedett, a járvány kitörése óta 30 055-en veszítették életüket a covid következtében. A regisztrált gyógyultak száma 773 569 fő, az aktív fertőzöttek száma egyelőre csökkenőben (7713 fő). 5 504 205 ember megkapta mindkét oltását.
Jelenleg 92-en vannak kórházban koronavírussal, közülük 13-an lélegeztetőgépen.
A koronavirus.gov.hu kormányzati oldal azt írja, a delta variáns már hazánkban is terjed, a beoltatlanok vannak a legnagyobb veszélyben. Ezért továbbra is azt kérik, aki még nem oltatta be magát, jelentkezzen a háziorvosnánál, vagy foglaljon időpontot az interneten.
Arról, hogy a negyedik hullám küszöbén vagyunk, Müller Cecília országos tisztifőorvos is beszélt a héten.
Müller elmondása alapján mindössze 0,2 százalékos fertőződési arányt mutattak ki azoknál, akik megkapták valamelyik Magyarországon használt vakcina szükséges dózisait.
Szigorítások a régióban
Nem egy környező ország döntött úgy, hogy szigorít: Szlovéniára augusztus 23. óta vonatkoznak más szabályok, míg Montenegróba utazónak tegnap óta kell jobban odafigyelniük az új előírásokra. Kedden Bécs polgármestere is szigorításokat jelentett be a járvány megfékezése érdekében, szeptember elsejétől a PCR-tesztek érvényességi ideje és az antigén gyorsteszteké is csökken.
Borítókép: Vizsgálatok a Moderna laborjában. Fotó: WHO/Moderna Inc.