Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz egy Genfben tartott sajtótájékoztatón arról beszélt: önmagában az emlékeztető oltások e pillanatban nem fékezik meg a járványt, sőt csak tovább mélyítik az országok közti vakcinaegyenlőtlenséget.
A főigazgató kiemelte, hogy a kórházi ápolásra szorulók, valamint a halálos áldozatok nagy többsége oltatlan. Önmagában az emlékeztető oltások nem adnak okot szerinte az ünneplésre, inkább csak meghosszabbítják a járványt, mivel az emlékeztetőoltás-programok a már eleve magas átoltottsággal rendelkező országok felé terelik a vakcinákat, nagyobb esélyt adva ezzel a vírusnak a további terjedésre és mutációkra.
Gebrejeszusz azt is megjegyezte, jelenleg körülbelül minden ötödik beadott oltás emlékeztető adag.
Szerinte világosan meg kell fogalmazni, hogy a védőoltások mind a delta, mind az omikron variáns ellen hatásosak, világszinten pedig az a cél, hogy mihamarabb elérje minden ország a 40 százalékos átoltottsági arányt, majd 2022 közepére már a 70 százalékot is.
Beszédében azt is elmondta, hogy a jövő évnek a járvány végét kell jelentenie, ehhez pedig le kell vonni 2021 tanulságait, ami a 3,5 milliós halálozási számot, a vakcinák keltette reményt, valamint a vakcinaelosztás egyenlőtlenségeit illeti.
Az első ország, ahol hivatalosan is bevezették a negyedik oltást, ugyanaz az Izrael volt, ahol korábban a harmadik adag bevezetésében voltak világelsők.
Borítókép: Marco Verch // Flickr