Felülvizsgálhatta volna uniós szinten a Vodafone Magyarország kormány általi felvásárlását az Európai Bizottság, de mégsem lépett közbe, hiába kérték.
A magyar kormány szokásos trükkjével vonja ki magát a hazai versenyjog alól a Vodafone Magyarország felvásárlásakor – hívta fel az Európai Bizottság figyelmét egy európai civil szervezet, a Good Lobby Profs. Uniós szinten lenne lehetőség arra, hogy felülvizsgálják az ügyet, a bizottság mégsem lépett – írta meg a hvg.hu.
Mi (nem) történt?
A Good Lobby Proofs egyetemi oktatókat és akadémikusokat tömörítő, a törvénysértések és hivatali visszaélések ellen küzdő szervezet még decemberben kezdeményezett versenyjogi felülvizsgálatot az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságánál. Érvelésük szerint az ügylet versenyjogi és jogállamisági aggályokat is felvet.
Ahogy a hétfő esti közlönyből kiderült, a kormány valóban nemzetstratégiai jelentőségűvé minősíti a felvásárlást, ezzel kivonja magát a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálata alól, ami akadályozza a piaci versenyt a telekommunikációs ágazat több területén.
Az Európai Bizottság jogalap hiányában nem kívánt közbelépni.
A 660 milliárd forintos tranzakcióval a 4iG Nyrt. leányvállalataként működő Antenna Hungária (AH) közvetlen és egyedüli irányítást szerez a Vodafone Magyarország felett, miközben a versenytárs mobilszolgáltató Yettel 25 százalékát is birtokolja.
A felmerülő versenyjogi kérdéseket – mint minden hasonló felvásárlás esetén – a GVH-nak kellene kivizsgálni, ám ezt ellehetetleníti, hogy a kormány nemzetstratégiai jelentőségűvé minősítette az ügyletet.
A kormány szerint Magyarország telekommunikációs ellátásbiztonsága indokolja a különleges elbírálást. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tegnap úgy kommentálta a felvásárlást, hogy „nemzeti bajnok” születik.