A kormány elfogadta a városi otthonteremtési programot, jelentette be Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár.
A rozsdaövezeti akciótervben ismertette a kormány döntéseit az alábbiakról:
- “városi barnamezős akcióterületeket” hoznak létre,
- jogszabályi felhatalmazásban önkormányzatokkal együttműködve határozzák meg a városi barnamezős akcióterületeket
- az ilyen területen épülő új lakások áfája 27 százalékról 5 százalékra csökken,
- egyszerűsítik az ilyen területekre vonatkozó építési szabályokat.
A rozsdazóna (vagy barnaövezet) kifejezés olyan területeket takar, amelyek az egykori funkció felszámolása óta elhagyatva várnak a megújításra. Budapest egyik sajátos adottsága – egyben az egyik legnagyobb kihasználatlan lehetősége is –, hogy ezek a területek sokszor a városközponthoz meglepően közel, vagy épp a Duna partján állnak.
Nemzetközi szinten is jól látszik, hogy a régi épületek és negyedek funkcióváltása létfontosságú trenddé kezd válni.
Segítségükkel eddig leszakadt negyedek törhetnek fel és csökkenhet a kerületek közötti különbség is.
Varsó rohamtempóban épül, revitalizálják a régi sörgyár területét és a területen nap 24 órájában elérhető városi kerteket, udvarokat ígérnek a fejlesztők.
Prágában a kikötőt fejlesztik loftlakásokkal és magas színvonalú, új irodaházakkal, miközben a folyópartot meghagyták természetközeli területnek.
Budapesten hasonló fejlesztésekre alkalmas terület lehet a Graphisoft-park Óbudán, a Millenáris területe a régi Ganz-gyár helyén, a Nagyvásártelep a Ráckevei-Duna-ág mellett vagy Csepel északi része is.
Sok budapesti területet érinthet
Az elmúlt évtizedekben több tanulmány, elemzés vizsgálta a budapesti barna- és rozsdaövezeteknek hívott területeket, amelyek egyik jellemzője, hogy egykori ipari ingatlanokról van szó. A fővárosban számos kerületben, az III-ban, a IV-ben, a IX-ben, a X-ben, a XI-ben, a XIII-ban, a XXI-ben és a XXII-ben is találhatóak ilyenek. Fontos megjegyezni, hogy a lakásépítési áfa nem csupán kedvezmény, hanem feltehetőleg ösztönzés is arra, hogy a rozsdaövezeteket rendbe hozzák a fejlesztők.
Több helyen szennyezett lehet a talaj, közművesítésre is szükség lehet, az extra fejlesztések az alacsonyabb áfával már vonzóbbak lehetnek.
Borítókép: Sebestyén László