Hosszú távú gázpiaci megállapodást kötött egymással az Európai Unió és az Egyesült Államok az orosz fosszilis energiahordozókról való leválás és az európai energiabiztonság fenntartása érdekében – jelentette be pénteken délelőtt egy az EU és az Egyesült Államok.
A Portfolio beszámolója szerint a megállapodás lényege, hogy
az Egyesült Államok már idén további 15 milliárd köbméter cseppfolyósított földgázt küld Európába a gáztárolók minél magasabb szintű feltöltése érdekében, 2030-ig pedig fokozatosan évi 50 milliárd köbméterre növelik az amerikai LNG-szállításokat,
amellyel párhuzamosan az európai LNG fogadó és szállító infrastruktúrát meg kell erősíteni, közben pedig a 2030-as és 2050-es klímacéloknak is meg kell felelni.
Putyin fontos bejelentést tett a gázszállításokról
Európa legkésőbb 2027-ig leválna
Az Európában tartózkodó és az ukrán határ közelébe ellátogató Biden a csütörtök esti EU-csúcs után pénteken reggel is találkozott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, majd közös közleményben a gázmegállapodás kereteit.
Ennek főbb pontjai:
- Az orosz fosszilis energiahordozókról való minél előbbi, legkésőbb 2027-ig tervezett európai leválás egyik fontos iránya lesz, hogy az Egyesült Államok megnöveli az EU felé szállított cseppfolyósított földgáz (LNG) mennyiségét.
- A tervek szerint már áprilistól még több LNG-t küldenek az amerikaiak, és év végéig ez a többlet szállítás legalább 15 milliárd köbmétert ér majd el. Ez havi 1-2 milliárd köbméterrel több szállítást jelent majd, mivel az évből 8 hónap van hátra. Az amerikaiak már az elmúlt 3 hónapban is rekordmértékűre pörgették fel a világszintű és benne az európai LNG-szállításaikat (összesen havi kb. 11 milliárd köbmétert küldtek a világba, amelyből néhány milliárd köbméter volt havonta az EU-ba érkező mennyiség). Ehhez képest a havi 1-2 milliárd köbméteres plusz rövid távon nem nagy változás, aminek két oka van: már eddig is kapacitásai határán termelt az amerikai LNG-infrastruktúra, másrészt a fogadó oldalon, Európában is vannak korlátok.
- A megállapodás fontos hosszabb távú része, hogy 2030-ra az amerikaiak évi 50 milliárd köbméterre fogják megnövelni az LNG-szállításukat Európába, amihez európai oldalon további LNG-terminálokat és vezeték kapacitásokat kell majd kiépíteni, környezetbarát módon
Az EU 27 tagállamának teljes gázfelhasználása 2020-ban 400 milliárd köbméter volt, amiből az orosz import 155 milliárd köbmétert tett ki (39%), és ezt tervezné idén év végéig nagyon optimista feltételezéssel kétharmadával csökkenteni az Európai Bizottság.
Az amerikai LNG-szállítás tehát még a megnövelt volumennel együtt is csak töredékét fogja kitenni az éves uniós gázfelhasználásnak, de a 2030-ra megcélzott évi 50 milliárd köbméteres LNG-szállítás már az akkori gázfelhasználásnak jelentősebb szeletét foglalja majd el.
Az amerikai mellett egyébként várható, hogy a norvég és katari LNG-szállítások is megnőnek majd, illetve egyéb vezetékes kapacitások is fokozódnak/kiépülnek (Algéria, Azerbajdzsán, stb.). Így az orosz gázfelhasználást 2027-re ezek együtteseként igyekszik nullára redukálni az uniós közösség.
Borítókép: Joe Biden / Facebook
Kapcsolódó:
Én nem temetném Paks II.-t, de az oroszok könnyen eltemethetik magukat a projektben – interjú Aszódi Attilával
Orosz függés vs. megújuló energia Magyarországon: van-e esély a fordulatra?