Elfoglalták az állami tévécsatornát, lelőtték a Kreml és az orosz kormány weboldalát, feltörték az atomenergia-központot, és műholdakat babrálnak az ukránok oldalán harcoló hackercsoportok, amelyek közül a legismertebb az Anonymous. Természetesen a másik oldal is aktív, azonban az ő tevékenységük jelenleg szinte láthatatlan, a kiberháború (egyelőre) nem az orosz félről szól.
A 2022. február 24-én kitört orosz-ukrán háború egyszerre zajlik földön, vízen, levegőben és a kibertérben is. Arra lehetett számítani, hogy az inváziós alakulatok a hagyományos hadi eszközök és a katonák mellett a hackereket is bevetik majd, hiszen az elmúlt évek az orosz állammal együttműködő hackercsoportok, így például a Fancy Bear, a REvil, a Conti vagy a Red Bandits tevékenységétől voltak hangosak.
Azonban némiképpen váratlan módon ukrán oldalon is komoly erők szálltak harcba, és már most igen-igen érzékeny veszteségeket okoztak a támadó félnek.
A sort a hírhedt Anonymous csoport nyitotta, amely 2022. február 24-én több csatornán is bejelentette, hogy kiberháborút indít az orosz kormányzat ellen. A példájukat követte több másik társaság, így például a grúziai székhelyű Blackhawk, a belorusz BCP (Belarusyan Cyber-Partisans), a magát nemzetköziként definiáló Pwn-Bär, és olyan, a jelek szerint kifejezetten az ukrajnai hadszíntérre összeverbuvált, kiberharcosokból álló alakulat, mint a Network Battalion 65′, azaz NB65 is.
Csak az egyik oldal látszik
E háború egyik sajátossága, hogy a gyakorlatilag csak az egyik fél kommunikál róla, és ez a kibertéren zajló eseményekre is igaz. Az orosz fél következetesen tagadja, hogy háborúban állna, azt állítják, hogy békefenntartó célból érkeztek Ukrajnába, a katonáikat pedig örömmel fogadják a helyi lakosok, és kemény harcokról szó nincs. Az oroszországi híradásokat cenzúrázzák, a háborúellenes tüntetőket börtönbe zárják, ebből fakadóan győzelmi jelentések sincsenek sem a valódi, sem a kiberfrontról.
Ezek pedig mindig is az orosz propaganda szerves részét képezik, az ukránok viszont nem fukarkodnak az ilyesmivel. Ennek megfelelően a közösségi médiafelületek, a híroldalak, videómegosztók tele vannak a helyszínen készült felvételekkel, amelyeken a kilőtt orosz harcjárműveket mutogatják, és a digitális univerzumokban történt harci cselekményekről is beszámolnak. Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy a nagyvilág csak azt látja, hogy az ukrán oldalon tevékenykedő hackerek tarolnak, a másik fél pedig béna kacsának tűnik.
Gigantikus trófeák
Sikerekből pedig a kiberfronton van bőven, sőt az az igazság, hogy az Anonymous, az NB65 és a többiek elképesztő nagyvadakat szedtek le az elmúlt néhány napban. Az csak bemelegítés volt, hogy az Anonymous bejutott Putyin luxusjachtjának navigációs rendszerébe, és olyan adatokat adtak meg, amelyek szerint az a Kígyó-szigetnek (ennek a védői küldtek el egy orosz hadihajót melegebb égtájakra, a sztorijuk pedig bejárta a világot) ütközött, és végül a pokolban kötött ki.
Ezt követően feltörték az orosz közmédiát, és az állami tévében egy rövid ideig valódi felvételeket sugároztak a háborúról. Megkerülték az orosz hadsereg védelmi rendszerét, ártalmatlanították a titkosítást, és katonai rádióforgalmat tettek közzé a neten.
Túlterheléses, úgynevezett DDoS támadásokkal egy időre elérhetetlenné tették az orosz kormányzati szervek, a Kreml és a Russia Today propaganda csatorna weboldalait, és ezt a produkciót azóta többször is megismételték. Meghackelték a legnagyobb belorusz fegyvergyár, a Tetraedr informatikai ökoszisztémáját, ahonnan kényes dokumentumokat és bizalmas leveleket loptak el. Ez utóbbi pedig még biztos okoz majd a későbbiekben is fejfájást sokaknak, épp úgy, mint az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium adatbázisainak kiszivárogtatása.
A Network Battalion 65′ Twitter üzenetben jelentette be, hogy az Anonymous nincs egyedül, majd azon nyomban közzétettek hitelesnek tűnő dokumentumokat arról, hogy elfoglaltak és működésképtelenné tettek egy orosz gázállomást. A csoport azóta feltörte az Orosz Atomenergia Intézetet, bejutottak a műholdas rendszerbe, és elforgattak olyan szatelliteket, amelyek Ukrajnáról készítettek felvételeket az orosz hadsereg számára. Amikor az Anonymous DDoS támadását hatástalanították a kormányzati weboldalak védelmi rendszerei, akkor párhuzamosan az NB65 is akcióba lendült, és ezt a nyomást már nem bírták ki, így végül újra elesett egy időre a site.
És itt nem egy kolbászgyártó cégről van szó, amely bekapott egy zsarolóvírust, mert valaki rákattintott egy pornóképre, hanem a kibervilág rettegett bástyáiról.
És persze nem feledkezhetünk meg a belorusz kiberpartizánokról sem, hiszen a már említett BCP azonnal hazavágta saját országának vasúti irányítórendszerét, mihelyst a fehérorosz csapatok megindultak Ukrajna felé.
Professzionális kommunikáció
Világosan érzékelhető, hogy a világ lakosságának egy része teljesen rácsavarodott az ukrán háborús hírekre épp úgy, mint ahogy korábban a koronavírussal vagy az amerikai elnökválasztással kapcsolatos infókra. Erre pedig ezek a hackercsoportok is rájátszanak, hiszen nem egy esetben úgy vezetik fel a támadásokról szóló beszámolókat, amit látva még egy kereskedelmi tv-csatorna vérprofi marketingese is elismerően csettintene.
Például kitesznek egy screenshotot arról, hogy a szerver már nem elérhető egy ismeretlen weboldalon, azzal a kommenttel, hogy hamarosan jönnek a részletekkel. A poszt alatt a hozzászólásokban pedig tömegek találgatják, hogy mi lehetett a célpont, mindenki frissítgeti a felületet, mint egy megszállott, amíg ki nem derül mondjuk, hogy megint elérhetetlenné vált a Russia Today, amire pedig elkezdenek özönleni a gratulációk.
Ezek a hacker hadijelentések pedig láthatóan olyanokat is bevonzottak, akiknek közük nincsen egyébként a témához, hiszen rengeteg az olyan felhasználó, aki magyarázatot kér azzal kapcsolatban, hogy mi is látható egy-egy képen. Őket pedig rendszerint szépen fel is világosítják, hogy mit is jelentenek az egyes hibaüzenetek vagy paraméterek.
Van ebben valami perverzió, hiszen kicsit olyan, mint amikor a teniszmeccsek eredményeit követik az emberek a LiveScore-on, közben pedig egy háború eseményeit bámulják a biztonságos otthonukból. Egy normális világban senki sem örülne annak, ha hackerek tönkretesznek egy gázállomást, vagy megbénítják a vonatközlekedést, most pedig pontosan ez történik.
Csak remélni lehet, hogy eljönnek majd azok a napok, amikor nem fog annak senki drukkolni, hogy a hátsó ajtón betörő informatikai szakemberek műholdakat tegyenek tönkre, de ahogy a dolgok állnak, erre még egy darabig várni kell. Az mindenesetre biztos, hogy mára a háborúzás megváltozott, a kiberhadviselés szerepe minden korábbinál fontosabbá vált, és ahol most tartunk, az még csak a kezdet. Ahogy az Anonymous fogalmazott, „az oroszok bombákat dobnak a városokra, mi pedig lézerfegyverrel vágunk vissza”, a jövő pedig a lézeré, legalábbis papíron.
Nyitókép: Marca