Tüntetésre kérte fanatikusait Trump az ellene folyó három bírósági nyomozás miatt. Nem áll jól a szénája: a bíróságok a felhívást fenyegetésnek vették, az FBI is nyomoz az ügyben.
Bajban van Donald Trump. Január végi texasi kampánybeszédében a volt amerikai elnök arra kérte rajongóit, hogy tüntessenek azon három bíróság előtt, amelyek a 2021 eleji capitoliumi ostrom mellett a Trump Organization pénzügyi helyzetét is vizsgálják. A New York-i, atlantai és a washingtoni bíróság sem nézi jó szemmel Trump uszítását, a tavaly januári rendbontások megismétlődésétől tartanak, írja a Business Insider.
Atlantában a bíróság az FBI közbelépését hivatalosan kérvényezte: szeretnék, ha kivizsgálnák a Fultonban található épület biztonságát, valamint szövetségi ügynökök kiküldetését kérik, ha az szükséges. Nem megalapozatlan az aggodalom,
hiszen egy-egy tárgyaláson várhatóan akár Trump maga is megjelenik majd, ez pedig érdeklődők hatalmas tömegét vonzhatja magával.
Ez a tény pedig már önmagában is rendkívül körültekintő előkészületet foglal magába: a fokozott figyelem miatt a titkosszolgálatnak együtt kell működnie a helyi rendvédelmi szervekkel valamint több másik szövetségi ügynökséggel.
Soha nem történt még ehhez hasonló ügy. Ha elítélik Trumpot – amire mind a három városban van esély –, az Egyesült Államok történetében ő lesz az első elnök, akit örökre megbélyegeznek. Nem véletlen, hogy a fanatikusait szítja.
Atlantában választási törvények megsértése miatt nyomoznak
Joe Biden amerikai elnök pár tízezer szavazattal nyerte Georgia államot a 2020-as amerikai elnökválasztáson, ezzel 16 elektori mandátumot biztosított magának. Trump ezt természetesen nem hagyta annyiban: a közel 5 millió összes beérkezett szavazatnál a 13 ezer valóban nagyon kicsi különbség,
ezért úgy gondolta, reális lehet szavazatok „megtalálásával” fordítani az eredményen.
Georgia államtitkárára ezért nyomást helyezett, hogy a nyeréshez szükséges szavazatokat kerítse elő. Hogy az elnök mire gondolt, honnan kerülhet elő még 13 ezer szavazat, nem tudni; a nyomásgyakorlással azonban vélhetően megsértette a választási törvényt.
A fultoni bíróságon több tárgyalásra is készül a főügyész, Fanni Willis, az ügyet azonban hátráltatja az államtitkár személyzete, akik nem tanúsítanak kellő együttműködést a nyomozás során. A bíróság, aminek biztonsági protokollját egy 2005-ös fegyveres incidens óta már szigorították, jelenleg Willis kérésére komolyabb átvilágítást kaphat.
New Yorkban a pénzről van szó
A manhattani főügyész egészen más okokból nyomoz a volt elnök ellen: a Trump Organization potenciálisan adó-, banki és biztosítási csalások elkövetője lehet, amiért ingatlanjainak értékeit manipulálta. Trump vállalatával és annak pénzügyi vezetőjével szemben még tavaly júliusban emeltek vádat, azonban várhatóan nem áll meg itt a buli.
New York azonban már gyakorlott szereplő, ha nagy médiafigyelemmel járó bírósági ügyekről van szó, itt ítélték el Jeffrey Epstein üzlettársát, Ghislaine Maxwellt, és Trump korábbi kapcsolatai is már megszólaltak a manhattani esküdtszék előtt.
A Harvey Weinstein-ügyet is felgöngyölítő bíróságnak még így is egy logisztikai rémálom lenne egy személyes megjelenéssel járó Trump-ügy.
„Példátlan lenne egy per Trump, vagy akár egy cége vagy ügyvezetője, különösen családtagja ellen még egy olyan bírósági épületben is, ahol az évtizedek során már sok-sok nagy horderejű ügy történt. Egyrészt azért is, mert egy korábbi elnökünkről beszélünk, másrészt pedig azért, mert Trump szokatlanul harcias alperes” – mondja Daniel R. Alonso New York-i védőügyvéd.
A New York-i bíróságnak négyezer kiképzett biztonsági munkatársa van, amit egy nagyobb per esetén be is vethet.
Washingtonban a lázadás a baj
Donald Trumpot az amerikai fővárosban a 2021. január 6-i capitoliumi ostrom és a Robert Mueller-nyomozás miatt is elítélhetik. Az eset óta a Capitolium biztonságát szintén megerősítették, az azonban nem bizonyos, hogy a többi állami épület – köztük a bíróság – kapott-e extra védelmet.
Utóbbi azért kiemelten fontos, mert Trumpot tényleg beidézheti akár mindhárom bíróság is.
Egy polgári perben nem valószínű, hogy Trump személyesen megjelenne a bíróságon, ráadásul a koronavírus járvány tökéletes kibúvót ad a számára. De ha a volt miniszterelnök ellen büntetőeljárás indul – Georgiában helyi, New Yorkban állami, Washingtonban pedig szövetségi vádak terhe mellett –, szinte bizonyos, hogy meg kell jelennie a bíróságon.
Erre már volt példa a történelemben – igaz, csak egy alelnöki ügyben. Richard Nixon alelnökeként Spiro Agnew ellen vesztegetés vádjával emeltek szövetségi szinten vádakat. Agnew megjelent egy 1973. októberi meghallgatáson, hogy beismerje bűnösségét jövedelemadó-csalás miatt. Az alelnök még aznap lemondott posztjáról.
Trump ezzel ellentétben boszorkányüldözésnek hívja az ellene felhozott vádakat, azonban ha komolyra fordulnak az ügyek, kénytelen lesz egy kicsit szüneteltetni a floridai klubéletét, ahová a Fehér Házból való kiköltözése után vonult. A vádlottaknak gyakorlatilag joguk van lemondani a tárgyaláson való részvételükről, de ez – egyértelmű okok miatt – igen ritka.
Borítókép: Facebook / President Donald J. Trump