Jellinek Dániel eladta az egyik cégét Tiborcz Istvánnak, de kiszervezte onnan a pláza- és egyéb érdekeltségeit (így az csak a Gellért Szálló adásvételét érinti).
Frissítés
Reggel közölt szemlénk megjelenése után az Indotek Group jelezte, hogy a tranzakció valójában egy már korábban bejelentett üzletet érint, a Gellért Szálló került át a BDPST Grouphoz. A Geraldton Invest Zrt-ből ugyanis más Indotek-érdekeltségekhez kerültek a Gellért Szállón kívüli ingatlanok és cégek, így azok továbbra is Jellinek Dániel érdekeltségében vannak. A friss cégbírósági adatok szerint a tranzakciót tehát csak a Gellért Szálló adásvételét érintette.
Jellinek Dánielre (borítóképünkön) évekkel ezelőtt mint „rejtőzködő plázamilliárdos” hivatkoztunk. Követeléskezelő birodalma egyre jobban építette ki a vidéki plázákból álló portfólióját, majd olyan budapesti ingatlanokat is megszerzett, mint a Duna Pláza vagy a Corvin. A 444 arról ír, hogy ezeken év végén túladott: a Geraldton Invest Zrt. nevű cégét ugyanis megvette tőle az elmúlt években a legfontosabb üzlettársává emelkedett Tiborcz István ingatlanos cége.
Mit vett Tiborcz István?
A Tiborcz-féle BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. az üzlettel
- növelte részesedését a Waberer’s fuvarozó cégben (már 28,87 százaléka van);
- megszerezte az Alba plázát (Székesfehérvár);
- a Geraldton egyik lánycégén keresztül érdekelt lett a Duna plázában, Corvin plázában, Győr plázában, Miskolc plázában,
- és a K Trading Energia Kft. nevű áramkereskedőben is.
A plázaportfólióra a Jellinek érdekeltségébe tartozó Indotek nem csak a felvásárlások miatt költött rengeteget, de komoly felújítási programot is indított.
A Jellinek-Tiborcz-Mészáros tengely
Jellinek Dániel önerőből jutott el a 100 milliárdos vagyonig a Forbes kimutatása szerint. Az Indotek felfutásában fontos szerepe volt az amerikai Forbes-listán is szereplő Stryker-családnak, akik befektetőként finanszírozták az első nagy üzleteket (a régi üzleti kapcsolat mellett a személyes viszonyuk is baráti már).
Az Indotekben Jellinek volt a motor, de fontos szerep jutott exfeleségének is, Hermann Kamillának (neki továbbra is van részvénycsomagja a csoportban, így szerepel a Forbes legfrissebb milliárdoslistáján is).
Bő két éve, amikor kiderült, hogy a Jellinek vezette, de a magyar állam főfinaszírozása mellett összeálló konzorcium bejelentkezett a ferihegyi Liszt Ferenc Repülőtérért, Jellinek egyik legfontosabb üzlettársa Tiborcz István, a kormányfő veje lett.
Olyan üzletekben voltak benne, mint:
Ugyan az Indotek közben folytatta a nemzetközi terjeszkedését és megjelent a magyar Auchanban is, a legizgalmasabb üzleteit a magyar piacon rendre Tiborcz István érdekeltségével hozta össze: ahol jellemzően Jellinektől vándoroltak át eszközök Tiborczhoz.
A 444-nek a BDPST azt válaszolta, hogy saját forrás mellett banki hitelből teremtették elő a felvásárláshoz szükséges összeget.
A rendületlenül terjeszkedő Tiborcz egyik legfontosabb finanszírozója a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Bankholding.
A Válaszonline kimutatása szerint 2021-ben a 60 milliárdos kötelezettségükből 55 milliárd jött innen.
Akkor Tiborcz is ott van a leggazdagabb magyarok között?
Év végén publikálta a Forbes a legfrissebb gazdaglistáját. Szerepel-e ezen Tiborcz István? Egyelőre még mindig nem. A módszertanunk szerint ugyanis minden esetben korrigálunk a hitelekkel.
Ha Tiborcz értékesítené a cégeit, akkor a hitelek miatt jelentősen csökkenne az azokért kapott összeg – már persze ha feltételezzük, hogy piaci logika alapján tudná eladni azokat.
Az Alteo-üzlet után pedig van rá (még egy) okunk, hogy számon kérjük a kormányközeli szereplők tranzakcióin a piaci logikát.
Ha az 50 leggazdagabb magyar között egyelőre nincs is ott Orbán Viktor miniszterelnök veje, a leglikvidebb milliárdosok között minden bizonnyal: úgy tűnik, ha hitel kell, szinte utána dobják.
Borítókép: Jellinek Dániel, az Indotek főtulajdonosa. Fotó: Orbital Strangers / Forbes