Már 2020-ban megindultak állami milliárdok ezekhez az üzleti körökhöz, most Adnan Polattól és családjától kerültek át napelemparkok az Elioshoz és az Equilor Alapkezelőhöz köthető körökhöz. Több projektnél még el sem indult a munka, pedig van olyan cég, amit már 2017-ben bejegyeztek.
Több, kisebb cégbe kiszervezett napelemprojekt került át a török Polat-család közvetett vagy közvetlen érdekeltségéből Tiborcz István, a miniszterelnök vejének ismeretségi köréhez, tárta fel a Partizán. A hírről a 24.hu is beszámolt.
Tíz napelemparkos érdekeltsége közül egyet tartott meg Adnan Polat, Recep Tayyip Erdogan török elnök és Orbán Viktor jó ismerőse.
A többi kilencet azonban eladta, többek között a Rahimkulov testvéreknek és három magyar tőkealapnak, aminek tulajdonosi köréről kiderítette a Partizán, hogy Tiborcz István ismeretségi körének tagjai.
Több társaságnak az a Ritter Antal az ügyvezetője, aki Sájer Gábor, az Elios Zrt.-től napelembizniszre váltó üzletemberének érdekeltségeit is vezette. Az Elios Zrt. volt az a közvilágítási botrányba keveredett cég, aminek Tiborcz István is tulajdonosa volt.
Egy másik tulajdonos magántőkealap azt az Equilor Alapkezelő Zrt.-t kezeli, amit Tiborcz barátja, Szécsényi Bálint vezet, de kapocs az is a nevek között, hogy
az értékesített napelemes cégek közül több is ugyanabba a Pasaréti úti irodaházba van bejegyezve, ahová Tiborcz cége, a BDPST Zrt. is.
Reagált a BDPST Zrt.
A Partizán megkereste a BDPST Zrt.-t, akik azt mondták, a cég semmilyen kapcsolatban nincs a napelemes cégekkel, a székhely alapján történő azonosítás pedig csak merő találgatás.
A többek között Túrkevére, Mezőcsátra és Gersekarátra tervezett napelemparkokkal egyébként még nem sok érdemi munka történt, pedig van olyan cég, amit már 2017-ben létrehoztak. Keszűn és Siklóson már 2019-re felépültek a parkok.
2020-ban Orbán Viktor bejelentette, hogy a következő tíz évben „a kormány meghatszorozza a naperőművek kapacitását.” A Válasz Online tárta fel először, hogy a bejelentés után Tiborcz partnerei felé több milliárd forint közpénz indult el tőkeinjekció formájában, amit hivatalosan napelemparkok telepítésére fordítanak. A nevek között itt is felbukkant Sájer Gábor.
Fotó: Bdpst Group