Elizabeth Holmes startupjának egy volt laboratóriumi dolgozója bíróságon vallott a vállalat vérvizsgálatairól, amikről szerinte már az ő érkezésekor is kiderült, hogy használhatatlanok.
Elizabeth Holmes 19 évesen azzal az ígérettel alapította a startupot, hogy a cég egy csepp vérből megállapítja, hogy az ügyfélnek milyen betegségei vannak. Már 9 milliárd dollárra értékelték a vállalatot, amikor az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet feloszlatta 2018-ban.
Kiderült, hogy a Theranos valójában egyszerű vérteszteket használ a diagnosztikához, és az elemzéseket sem maguk végzik, hanem külsős laboroknak szervezik ki. Ha a vád bebizonyítja a bűnösségét, akkor Holmes akár 20 év börtönbüntetést és 250 ezer dolláros bírságot is kaphat.
Holmes a bíróságon azzal védekezik, hogy volt üzlet- és élettársa Ramesh „Sunny” Balwani mentálisan és szexuálisan is bántalmazta, a Theranos bukását pedig nem csalás okozta, hanem egyszerűen nem jöttek be a számításai. A per szeptember 8-án a kaliforniai San Joséban indult, Holmes tizenkét rendbeli csalás vádjával néz szembe.
Frissdiplomásként is láthatóak voltak a problémák
A per szerdai tárgyalásán Erika Cheung, a Theranos egykori laboratóriumi dolgozója is vallott arról, hogy a vállalat valójában nem volt képes pontos vérvizsgálatokat végezni a betegeken.
Tanúvallomásában Cheung részletesen kifejtette, hogy a cég ezért nyúlhatott adathamisításhoz, mert vállalat készülékei kudarcot vallottak a minőségellenőrzési teszteken.
Cheung elmondta, hogy a vértesztekkel kapcsolatos aggodalmait jelezte a cég vezetőinek is, de rendszeresen elutasították azzal az indokkal, hogy képzetlen a pontos mérlegeléshez, és nem látja át a cég teljes működését.
Cheung ezután nem sokkal kilépett, összesen hat hónapot dolgozott a Theranosnál azután, hogy 2013-ban friss főiskolai diplomásként csatlakozott.
A múlt héten benyújtott bírósági dokumentum szerint a Theranos több mint 150 ezer dollárt költött egy magánnyomozóra, hogy többek között Cheung után is kémkedjen. Holmes ügyvédei azzal érveltek, hogy Cheung még tapasztalatlan pályakezdő volt, amikor a cégnél kezdett dolgozni, így a megfigyelései nem lehetnek pontosak és megfelelően alátámasztottak.
Vallomása azonban alááshatja Holmes védekezését, miszerint szó sem volt csalásról.
Cheung több, a Theranosról készült cikkben nyilatkozott már, és a Forbes ajánlásával megjelent Rossz vér című könyvben is szerepel. A startup ügyéről hamarosan egy sorozat is készül Amanda Seyfried főszereplésével.
Borítókép: Elizabeth Holmes Fotó: 360Logic LLC / Facebook