A külügyminiszter szerint az autóipari vámok csökkentése jó alap lehetett volna a tárgyalásokhoz.
Mi történt? Szijjártó Péter interjút adott a Bloombergnek, amelyben a Trump vámjairól, az orosz függőségről, a Kínai befolyásról és a korrupcióról kérdezték.
A vámok. Szijjártó szerint az amerikai vámok igazságosak és hazafiasak, az EU-t terhelő vámokért az EU a hibás:
„Nagyon érzékeny kérdés, hogy mi történik az autóiparral, mivel az óriási hatással van mindkét kontinens gazdaságára. És mindannyian tudtuk, hogy az Egyesült Államok 2,5 százalékos vámot vetett ki és alkalmazott az Európából származó autóipari importra, míg az Európai Unió alkalmazott vagy alkalmaz 10 százalékos vámot ugyanerre a termékkörre, tehát 2,5 a 10 százalékkal szemben. Ezért azt javasoltuk az Európai Bizottságnak, hogy tegyen egyoldalú lépést az USA-ból az Európai Unióba irányuló gépjárműimport vámjának 2,5 százalékra történő csökkentésére. Ezzel egyenlő szintre kerültünk volna, és úgy gondolom, hogy ez jó kiindulópontot jelentett volna a tárgyalások megkezdéséhez. Meg kellett volna próbálnunk, és nagyon sajnálom, hogy nem tettük meg.”
Az EU-ról. Szijjártó szerint az unió versenyképessége csökken, és nem képes a válságok kezelésére.
„Sajnálatos módon az ilyen kihívásokkal teli idők nagyon világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a vezetésre. Nem képesek olyan megoldásokat találni, amelyek előnyösek lennének az Európai Unió, az európai emberek számára. Sajnos nem ez az első válság, ahol ez bebizonyosodott. Így volt ez a COVID esetében is, így volt ez a migrációval, így volt ez az ukrajnai háborúval, hogy az európai intézmények egyszerűen nem képesek a vezetésre, és nem képesek megfelelő megoldást találni.”
Korrupcióról. Vagyis arról, hogy az új vámokat indokló dokumentumában az USA külön kitér a magyar közbeszerzések állapotára:
„Ezt a jelentést még tavaly írták meg, mert az észrevételek határideje októberben lejárt, tehát még a Biden-kormányzat alatt. És mindannyian tudjuk, hogy a Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen tekintett Magyarországra. Tudjuk, hogy ez a jelentés az amerikai nagykövetségek által szolgáltatott érdemi információk alapján készült. Ez benne is van a jelentésben. És tudjuk, hogy a Biden-adminisztráció alatti korábbi amerikai nagykövet olyan ember volt, aki nagyon ellenségesen viszonyult hozzánk. Alapvetően politikai aktivista volt Budapesten. Tulajdonképpen ő vezette a magyar ellenzéket, napi szinten kommentálta a belpolitikai kérdéseket, a nap 24 órájában, a hét minden napján kritizálta a kormányt. Tehát tulajdonképpen az ő mondatait látjuk itt. Szóval eléggé biztosak vagyunk benne, hogy a következő jelentés, amelyet már ez a kormány fog írni, teljesen más lesz.”
A kínai akkumulátorgyárakról. Illetve az ide áramló kínai beruházásokról:
„Mostanra a világon a második helyen állunk az elektromos akkumulátorok gyártása terén kínai befektetéseknek köszönhetően. De, hogy a kínai befektetések miért éppen Magyarországot választották Európában, hogy az Európába irányuló kínai befektetések 44 százaléka miért Magyarországra érkezett, az a németek miatt van. Elmondom, hogy miért, mert Németország mellett, mi vagyunk az egyetlen olyan ország Európában, ahol mindhárom német prémium autógyártó jelen van, és mindhárom kínai beszállítókkal dolgozik együtt. Tehát ha megnézzük Magyarországot, akkor nagy német gyárakat és nagy kínai gyárakat látunk egymás mellett.”
Oroszországról és az energiahordozókról:
„Oroszország eddig megbízható partner volt az energiaszállítások terén. Eddig senki sem adott nekünk jobb ajánlatot. Senki sem adott nekünk megbízhatóbb és olcsóbb ajánlatot, mint amit Oroszország kínált. Tehát nyilvánvaló, hogy kapcsolatban állunk velük, tisztességes együttműködésben állunk velük, amikor az energiáról van szó, és a jelenlegi körülmények között nem mondhatunk le erről.”
Jogállamiságról. A külügyminiszter szerint ezek politikai viták, ahogyan a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés is ilyen.
„Az elmúlt 15 évben mindig voltak politikai viták, mert amikor olyan nagy kérdésekről van szó, mint az illegális migráció, az LMBT-kérdések vagy maga a háború, a mi megközelítésünk teljesen eltér a brüsszeli megközelítéstől. Ezért vagyunk folyamatos támadásoknak kitéve. De ezeket a támadásokat úgy tüntetik fel, mintha azok a jogállamiság körül zajlanának, pedig ennek semmi köze a jogállamisághoz. Ez politika.”
EU-ból kilépésről. Szijjártó elmondta, hogy Magyarország az EU tagja és az is szeretne maradni, viszont egészen más az elképzelése az unióról, mint Brüsszelnek, akik egy európai szuperállamot akarnak, míg az ő elképzelése más.
„Mi úgy gondoljuk, hogy az Európai Uniónak erős országok, erős tagállamok integrációjának kellene lennie, amelyek ragaszkodnak a történelmükhöz, a sajátosságaikhoz, a vallásukhoz és így tovább. Ez egy nagy konfliktus. Tehát mi az Európai Uniót a jövőben erős tagállamokon alapuló erős uniónak látjuk. És ebben különbözünk Brüsszellel, amikor az elképzelésről van szó.”