Új kockázatitőke-alap jelent meg a régiós startupökoszisztémában, a lengyel AIP Seed 25 millió eurót fordítana Kelet-Közép-Európára a következő két és fél évben.
Az AIP Seed egy korai, magvető szakaszra fókuszáló lengyel befektetési alap, 25 millió euró (mostani árfolyamon 9,9 milliárd forint) tőkét terveznek allokálni a közép-kelet-európai régióban, köztük Magyarországon 2025-ig. Az alap évente több mint 30 induló vállalkozást és ajánlatot képes finanszírozni és mentorálni társbefektetőkkel és „kompetenciaközpontjainak” szakértőivel, írják a közleményben.
Mit lehet tudni róluk?
- 25 millió euró tőkét szeretnének kihelyezni a régióban 2025-ig,
- a Forbes.hu kérdésére elmondták, hogy csak magántőke van az alapban, nem vettek igénybe EU-s forrást,
- évente kb. 30, összesen kb. 100 céget gyűjtenének a portfóliójukba,
- maximum 250 ezer eurós (100 millió forintos) befektetéseket vállalnak, hiszen magvető fázisra fókuszálnak,
- minden szektorban érdekeltek, de a fintechben, fenntarthatóságban és medtechben különösen.
Online jelentkezés, egy hét alatt elbírálás
Az AIP-hez jelentkező cégek minden esetben online jelentkezhetnek, és a cég azt ígéri, hogy az egyszerűsített elbírálási módszereik miatt egy hét alatt minden jelentkező választ kap, ezután kezdenek személyes tárgyalásokba.
Az AIP azt írja, olyan cégeket keresnek, ami mögött érték van, és „új minőséget” hoz az adott piacra. Példaként az élelmiszerpazarlás ellen fellépő Foodsit, az elektronikai cikkek bérlésével foglalkozó Plentit és az időskori egészséges életmódot segítő karkötőt, a Sidlyt említik.
Az alap azonban nemcsak tőkét biztosít, hanem HR-, jogi, üzletfejlesztési és pénzügyi tudást is szeretne átadni a portfóliócégeinek.
A lengyel startupvilág régi arca az alap mögött
Az AIP-t több mint tíz éve alapította Dariusz Żuk, a lengyel startupökoszisztéma egyik ismert figurája. Hozzá köthető Lengyelország első közösségi irodája, a Business Link, amit 2019-ben a Skanska ingatlanfejlesztő cég vett meg, miután két évvel korábban egy 20 millió eurós befektetési körben sikerült a régió legnagyobb közösségiiroda-láncává fejleszteni a Business Linket.
Żuk 2004 óta foglalkozik startupokkal, ez idő alatt összesen 16 ezer startuppal volt dolga inkubátorán, az Academic Enterprise Incubatoron keresztül. Az AIP Seed Európa egyik első magvető fázisára fókuszáló alapja, 111 portfóliócégükkel eddig háromszoros hozamot értek el a befektetett összegekhez viszonyítva.
2011-es indulásuk óta azonban csak négy exitet hoztak eddig össze, ami nemzetközi sztenderdek alapján nem valami combos, a közleményben ezekről azt írják, hogy a Qpony-Blix tízszeres, a Callpage hússzoros megtérülést hozott.
Megkérdeztünk néhány, a piacot ismerő forrást, akik nem voltak elragadtatva az AIP portfóliójától és az exitek számától, de hozzátették, hogy a 25 millió euró friss tőke hasznos is lehet a régiós ökoszisztémában, amennyiben az AIP élő nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik.
Ami a magyar piacot illeti: a magvető fázis legnagyobb finanszírozója az állam az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures-ön keresztül, ők azonban a 100 millió alatti befektetésekkel inkább új impulzust adnak a startupökoszisztémának. A portfólió ígéretes elemei aztán kaphatnak újabb 100-200 milliós köröket, ebben a fázisban az AIP versenytársa is lehet az állami alapkezelőnek – de a Startup Hungary éves riportja inkább azt mutatta, hogy a magyar piacon az állami és piaci szereplők nem igazán kollaborálnak egymással.
Borítókép: Darek Zuk, az AIP Seed alapítója.