Már nem szivárog a vizelet Elon Musk cégének űrhajóján.
Megjavította a Crew Dragon nevű űrhajó vécéjét a SpaceX a CNN értesülései szerint. A hírnek minden bizonnyal örülnek azok az űrhajósok, akik most hétvégén indulnak az űrbe Elon Musk milliárdos cégének űrhajóin, egy cső meglazulása miatt ugyanis mindeddig
a padló alatt szivárgott a vizelet.
A SpaceX Crew Dragonját a tervek szerint ismét kilövik a hétvégén, de a NASA-nak először meg kellett vizsgálnia az űrhajót, hogy megoldja a problémát. A szivárgás először a szeptemberi Inspiration4 nevű küldetés során jelentkezett: ez volt az első turisztikai célú út, négy embert szállítottak, akik három napot töltöttek a fedélzeten.
Szemérmes SpaceX
Jared Isaacman, a küldetés parancsnoka a múlt hónapban azt mondta a CNN-nek, a küldetés alatt a riasztó jelzése figyelmeztette a fedélzeten lévőket, hogy a vécé ventilátora nem működik megfelelően. A hiba elhárításán mind az utasoknak, mind a SpaceX Földön lévő irányítóinak dolgozniuk kellett.
A malőr nem okozott komoly problémát a legénységnek, és, mint a CNN írja, a vécétartályból kiszabadult anyagok végül nem jutottak el az utastérbe.
„Szeretnék 100 százalékig világos lenni: az utastérben egyáltalán nem jelentkezett olyan probléma, ami azzal lenne kapcsolatos”, nyilatkozta szemérmesen az újságnak Isaacman.
Ennek ellenére a legénység visszatérése után a SpaceX szétszedte az űrhajót, hogy megvizsgálja, mi okozhatta a problémát.
A vizsgálat alapján a vizelet tárolására szolgáló tartályról levált egy cső, mondja William Gerstenmaier, a NASA korábbi munkatársa, aki jelenleg a SpaceX küldetésbiztosítási vezetőjeként dolgozik. Emiatt a vizelet nem a tartályba került, hanem a ventilátorrendszerbe. A ventilátorok azért kellenek, hogy szabályozzák a vizelet áramlását, mivel mikrogravitációs környezetben minden lehetséges irányba eljuthat – és, úgy tűnik, el is jut.
A SpaceX közben a Földön egy sor extra tesztet hajtott végre, hogy utánajárjon, az űrhajó alumíniumszerkezete meg tudja-e tartani a kiszivárgott vizeletet, nem kezd-e veszélyes mértékben rozsdásodni. A cég kutatói fémdarabokat vontak be Oxone-nal kevert vizeletben (ugyanazzal az anyaggal, amivel az űrhajón is eltávolították az ammóniát), hogy megnézzék, hogyan reagál az alumíniummal.
Az ügy rávilágít arra, hogy hiába a számos próbarepülés, vizsgálat és jóváhagyás, sőt hajtanak végre egy vagy több sikeres küldetést, továbbra is vannak előre nem látható kockázatok.
Annak érdekében pedig, hogy többé ne fordulhasson elő hasonló helyzet, a SpaceX mérnökei a legkézenfekvőbb megoldás felé fordultak:
lehegesztik az elcsúszott csövet.
A javítás jelenleg a NASA végső jóváhagyására vár.
A hétvégi repülés a SpaceX Crew Dragon negyedik küldetése lesz, melynek célja, hogy hivatásos űrhajósokat szállítson a Nemzetközi Űrállomásra, a SpaceX és a NASA közötti megállapodás részeként.
Borítókép: SpaceX / Facebook