A harmadik hullámban nemcsak a fertőzések száma, hanem a koronavírusos megbetegedésen átesettek utólagos szövődményei is emelkedő tendenciát mutat.
A hvg.hu szemlézte a Spirit FM interjúját Kollár Lajossal, a Pécsi Tudományegyetem Érsebészeti Klinikájának egyetemi tanárával, amelyből kiderült, hogy a járvány első hullámában még ritkán jelentkeztek a koronavírus-fertőzésen átesetteknél később szövődmények, addig a harmadik hullámban „meglehetősen sok az utóhatás”.
A szövődmények közé tartozik a fejfájás, a légzési nehézség, végtagfájdalom sőt, esetenként mentális problémák is.
Kollár kiemelte, hogy főleg a fiatalokat érintik az utólagos szövődmények.
Emellett a pécsi egyetemi tanár sok olyan sportolóval találkozott, aki átesett a betegségen, látszólag meggyógyult, de nem tudta visszanyerni a betegség előtti dinamizmusát, erejét, életkedvét és terhelhetőségét.
Szinte mindegyiküknél fényderült valamilyen organikus betegségre: szívgyulladásra vagy más társbetegségre.
A tömeges fertőzésgyanú és a védettségi igazolványok pörgetik a Covid-tesztek piacát: mi mire jó és mennyiért?
Jöhetnek a poszt-Covid ambulanciák
Kollár elmondta: az ilyen, poszt-Covid szindrómák kezelésére tervet állítottak össze.
Ebben azt tanácsolták a kormánynak, hogy az országos intézményekben, egyetemi klinikákon, megyei kórházakban állítsanak fel poszt-Covid ambulanciákat.
Elmondása szerint hamarosan meg is fog jelenni a miniszteri utasítás ezeknek a kialakításáról.
A nyitással kapcsolatban azt mondta, „talán nyugodt lehet a nyarunk”, reményei szerint május közepéig megtörténik a regisztráltak beoltása (Orbán Viktor miniszterelnök ezt februárban még húsvétig ígérte), addigra pedig a fertőzésszámok is csökkenni fognak.
Borítókép: Pixabay