Megnéztük közelről a Samsung idei csodatelefonját, az über prémium kategóriás S22 Ultra nevű modellt. Kíváncsiak voltunk, hogy van-e valami, amiben többet tud, amitől más, mint a töredékáron beszerezhető rokonai.
Mi is megírtuk, hogy a Samsung jó szokásához tartva magát, idén februárban is lerántotta a leplet egy új felső kategóriás telefon családról. Az S22 széria legnagyobb tudású, legkülönlegesebb és ebből fakadóan legdrágább tagja az S22 Ultra, amelynek egyes változatai a félmilliós árkategória környékén mozognak. Ezt a modellt megkaptuk egy rövid időre, hogy megnézhessük, vajon mire képes a piacvezető, trendteremtő gyártó csúcsmodellje így 2022-ben, egyáltalán tud-e bármi olyat, ami indokolja ezt az összeget.
Mobilt félmillióért?
Mielőtt belemegyünk a részletekbe, érdemes egy kicsit elmélázni azon, hogy egyáltalán érdemes-e ennyi pénzt kiadni egy telefonért. Sokszor, sokan hangot adnak a véleményüknek, hogy a telefonok már nem tudnak újat mutatni, és hogy teljesen felesleges drágán készüléket venni. Nos, az első állítás tényszerűen nem igaz, hiszen például
az S22 Ultrába is minden korábbinál erősebb processzor, fejlettebb kamera, és számos friss technológia került. Ezek pedig egyszerűen jobbá teszik magát a terméket az elődökhöz képest.
Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy az innováció nem öncélú, például folyamatosan jelennek meg az újabb és újabb appok, amelyek megkövetelik a nagyobb teljesítményt. És az is igaz, hogy ki lehet használni a jobb képminőséget produkáló kijelzőben rejlő lehetőségeket, az előrelépést jelentő új adatátviteli eljárásokat, de említhetnénk a folyamatosan tökéletesebbé váló kamerákat is, amelyeknél a fejlődés szó szerint szemmel látható. Ezt az iparágat a már említett innováció hajtja előre, amelynek létjogosultságát már húsz éve is megkérdőjelezték, de ha ezekre a hangokra hallgattak volna a piaci szereplők, akkor még mindig a butatelefonoknál tartanánk.
A drága telefonok elleni érvként szokták felhozni, hogy egy olcsóbb készülékkel is lehet már netezni, filmezni, zenét hallgatni, Facebookozni, levelezni vagy játszani. Ez igaz, de ugyanezt elmondhatjuk az autókra, a ruhákra vagy akár az étkezésre is. Nonszensz lenne számon kérni bárkit, hogy miért vesz 30 milliós autót, amikor már ennek tizedéért is vásárolható működőképes példány. Nem hánytorgatjuk fel senkinek, hogy miért megy a Babelbe falatozni, amikor a Mekiben is bedobhat egy burgert, vagy hogy felesleges St. Moritzba járni síelni, amikor Mátraszentistvánon is van pálya.
Az is tény, hogy egy drága telefon már ugyanúgy státuszszimbólum lehet, mint egy toll vagy óra. Van, aki számára egy félmilliós telefonnál az is számít, hogy pusztán az ára miatt nem lesz soha tömegtermék. És ha kiteszi az asztalra, akkor ezt az értő szem ugyanúgy felismeri, mint ahogy kiszúrja a Hublot Classic Fusion ketyegőt is a karon. Pont emiatt jogos elvárás egy elit osztályú telefonnal kapcsolatban a hibátlan képminőség és a bitang teljesítmény mellett a karakteres dizájn is. Ezt pedig a Samsung S22 Ultrától megkapjuk, mert a kifejezetten nagy készülék nemcsak méreteivel (163,3 x 77,9 x 8,9 mm), hanem hajlított szélű képernyőjével, gyakorlatilag láthatatlan káváival is felhívja magára a figyelmet.
A hátlap a mai trendektől eltérően szerencsére nem bazári, hanem visszafogott és ízléses. A fém készülékháznak, és a hátlapi üvegborításnak köszönhetően a fogásra is prémium érzetet kelt, amit a viszonylag nagy, 229 grammos súlya is alátámaszt.
Itt kell megemlíteni az Ultra egyik nagy extráját, amelyet még a már kihalt Note családból örökölt meg, és amelyik kiemeli a készüléket a hatalmasra duzzadt termékóceánból. Ez pedig az az S Pen névre hallgató, csomó hasznos dologra használható aktív toll, amelynek egy külön kis kamrát alakítottak ki a készülékházban.
Az egyik és legfontosabb, hogy bevethető az ujjunk helyett, így megelőzhető, hogy ujjlenyomatok csúfítsák a képernyőt. Ráadásul az már magában meglehetősen stílusos, ha valaki egy ilyen tollal babrál a kijelzőn. Emellett lehet vele jegyzeteket készíteni, rajzolgatni is, és mivel 4096 különféle nyomásszint megkülönböztetésére képes, így komolyabb grafikai, képszerkesztői munkák elvégzése során is hasznát lehet venni. Azt nem mondhatom jó szívvel, hogy napi szinten került elő a tesztelés során az S Pen, de tény, abszolút hozzáadott értéket jelentő extra periféria.
Erő & látvány
A világ egyik legerősebb processzora, a házon belül fejlesztett és gyártott 4 nm-es Exynos 2200 került bele, amely mellé egy elsővonalbeli Xclipse 920 integrált grafikus vezérlőt és 8/12 GB RAM-ot pakoltak. Ez a hardver jelenleg az egyik legnagyobb teljesítményű konfiguráció a piacon, és ennek megfelelően az S22 Ultra ott van a világ legerősebb telefonjai között.
Ebből fakadóan villámgyors, és még a legdurvább grafikájú játékok, 4K HDR videók is döccenés nélkül futnak rajta. Sőt, a Samsung exkluzív DEX módját is támogatja, aminek révén számítógépként is használható, ha rádugjuk egy tévére vagy monitorra.
Ez utóbbi egy nagyon király extra szolgáltatás, ami a legtöbb riválisánál jóval sokoldalúbbá teszi a terméket. Hiszen elég csak csatlakoztatni a megjelenítőkhöz egy billentyűzetet vagy egeret, és máris PC-s feladatokat is végrehajthatunk vele. Lehet dokumentumokat, adatbázisokat vagy képeket szerkeszteni, hosszú leveleket megírni vagy játszani is akár.
A cég korábbi telefonjainak ismeretében várható volt, hogy a kijelző bitang jó lesz, és a modell nem is okozott csalódást. A 6,8 inches, hatalmas képernyőn az alkalmazott Dynamic AMOLED képalkotási eljárásnak köszönhetően a tónusok fátyolosság mentesen ragyognak. A tökéletes mélyfekete, és ezáltal a végtelen valós kontraszt visszaadása biztosított, a hatalmas, méréseim szerint 1766 nites fényességnek köszönhetően pedig a nagy dinamikatartományú anyagok visszaadása is nagyon látványos. Az 1440 x 3088 képpontos felbontása konkrétan nagyobb, mint a legtöbb laptopé, a pixelsűrűség pedig eléri az álomhatárnak számító 500 ppi értéket.
Ennek köszönhetően a képi világ borotvaéles, a legfinomabb átmenetek pontos visszaadása is megoldott.
A képfrissítési ráta 120 Hz, azaz a modell másodpercenként kétszer annyi képkocka megjelenítését teszi lehetővé, mint a hagyományos 60 Hz-es telefonok.
Képalkotás
Mivel boldog-boldogtalan fotózgat, videózgat és tömi a közösségi oldalakat tartalmakkal, ezért a gyártók nagyon ráfeküdtek a mobilokba épített képalkotási opciókra. A divatnak megfelelően erre a telefonra is egy több egységből álló, sokoldalú képalkotási opciókat biztosító hátlapi kamerarendszer került, amelyet különféle mesterséges intelligencia technológiákkal is kiegészítettek. Ennek köszönhetően a manuális beállításokkal nem kell vacakolni, ez amúgy is elég kényelmetlen az érintőképernyőn, rá lehet mindent bízni nyugodtan az automatikára, az kihozza a lehetőségekből a legtöbbet.
A 108 megapixeles főkamera nemcsak brutál felbontású, hanem igen jó az érzékenysége is, hiszen akár sötétben, éjszaka is össze lehet vele hozni igen jó fotókat. Az ultraszéles látószögű egység is nagyon hasznos, hiszen a kis gyújtótávolságnak köszönhetően a végeredmény olyan, mintha a valódinál távolabb lenne a téma. Ennek ellentétére szolgál a két telefotó kamera a 3x és 10x optikai zoommal, amelyekkel nagyított képeket lőhetünk képminőség romlás nélkül.
A végeredmény egyszerűen remek, ahhoz bőven elég, hogy a különféle platformokon királykodjunk a képeinkkel. A videós tulajdonságok is kiemelkedőek, adott például a 8K mód, és a stabilizációs technológia sem hiányzik, ami hatékonyan küszöböli ki a kézremegésből, mozgásból fakadó képi hibákat.
Vélemény – Samsung S22 Ultra
Mit várhat az ember 2022-ben egy prémium kategóriás telefontól? Hát leginkább azt, hogy semmilyen kompromisszumot ne kelljen kötnie, és minden téret elit színvonalat kapjon. Ezt pedig a Samsung S22 Ultra megadja, hiszen a teljesítmény kimagasló, a képernyője az egyik legjobb a piacon, a kamerarendszere dettó, az aksira sem lehet panasz, és dizájn is teljesen rendben van. Ennek a telefonnak egyszerűen nincs gyenge pontja, az ára tényleg nem alacsony, de hát manapság sajnos az ilyen kaliberű készülékeket ennyiért adják. Mindent összevetve ez egy remek mobil, sírtam belül, mikor vissza kellett adni.