Optimisták lehetünk az ötödik hullámmal kapcsolatban, ha nem jön egy, az omikronnál fertőzőképesebb variáns. Rusvai Miklós virológus szerint a covid önmaga terjedését akadályozhatja meg.
Az omikron gyors terjedése miatt már májusra olyan magas átimmunizáltság alakulhat ki az országban, hogy az ötödik lehet az utolsó nagy hullám itthon. Erről Rusvai Miklós virológus beszélt a Portfoliónak. A virológust elsősorban arról kérdezték, mennyire reális a járvány végében bízni, hogyan alakítja a kilátásokat az omikron variáns megjelenése.
A szakember az alábbi forgatókönyveket látja reálisnak:
- Most már biztos, hogy az omikron enyhébb megbetegedést okoz, mint az eddig domináns delta variáns, így a most felfutó ötödik hullám Rusvai szerint várhatóan nem terheli majd le olyan mértékben az egészségügyi rendszert, mint az eddigi legsúlyosabbnak számító harmadik hullám.
- Rusvai szerint biztosan kialakul egy még súlyosabb lefolyást okozó variáns, de amíg ezek nem fertőzőképesebbek, mint az omikron, nem is tudnak olyan mértékben elterjedni. „A társadalom immunizáltsága szempontjából a variáns terjedőképessége a fontos” – mondja a szakember.
- A virológus szerint az omikron gyors terjedése széles körben átfertőzi majd a lakosságot (nem csak az oltatlanokat, az oltottakat is); Rusvai úgy fogalmaz, a covid önmaga terjedését akadályozza meg.
- Újra lehet fertőződni az omikron után is? Rusvai szerint nem kizárt, hogy igen, jelenleg is vannak olyan fertőzöttek, akik már harmadszor kapták el a koronavírust. Az ő esetükben a lefolyás általában sokkal enyhébb. A virológus emellett hangsúlyozta azt is, hogy a vírus sosem fog eltűnni, de a későbbi járványhullámok és a megbetegedések enyhébbek lesznek. A szakember szerint ez a pont májusban jöhet el.
- Ami a járványgörbéket illeti: Rusvai szerint a fertőzöttségi számok mellett érdemes figyelni a súlyos esetek görbéjét is, ami már a negyedik hullámban is alacsonyabb volt, mint az eddigi legsúlyosabbnak számító harmadikban.
Borítókép: ENSZ