Komoly hiány alakult ki kályhákból és kandallókból. Már csütörtökön megrohanták az üzleteket, szakember is alig van, aki télig tudná vállalni a munkát.
Mi is kaptunk olvasói leveleket, hogy mi lesz azoknak a rezsijével, akiknél nincs gáz, hanem csak villannyal is fűtenek. Különösen fűtési szezonban könnyen havi 100 ezer forint felett találhatják a rezsi összegét akkor is, ha a mostani piaci árat vesszük alapul. A trend pedig egyértelműen a további drágulás.
Nem tudni, hogy pontosan hány háztartás fűt csak villannyal, nyilván nem óriási a részarányuk – bár nálunk a szerkesztőségben többen is vannak, akik csak villanyt használnak.
Vannak alternatívák, ezeket szedte össze a HVG, ilyen a kályha vagy a kandalló. Nem mindegy, hogy ezeket fűtésre vagy kiegészítő fűtésre szeretné-e használni a fogyasztó, mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai is.
Mindenhol lehet?
Nem minden ház alkalmas a kiépítésükre, ha nincs megfelelő infrastruktúra, kezdetnek egy kémény, akkor erről is gondoskodni kell. És megfelelő szakembert találni a fűtési szezon elejéig igazi kihívás lehet, főleg úgy, hogy sok fogyasztó gondolkodik hasonlóban. A lap fel is hívott csütörtökön pár szakembert, hogy megtudja, kinek mennyi ideje van:
a tapasztalatok szerint kevesen tudnak új munkát vállalni a télig.
A HVG azt is állítja, hogy a rezsicsökkentés megvágásának napján megrohanták a kályhák és kandallók értékesítésével foglalkozó cégeket és webshopokat, a fűtésre alkalmas termékek pillanatok alatt hiánycikkek lettek. A lap több kereskedőt is felhívott és a tapasztalatok egyértelműek:
a rezsicsökkentés kivezetésének bejelentése után olyan brutális kereslet jelentkezett, amivel a gyártó cégek egyszerűen nem tudnak mit kezdeni.
Ha fel is tudják venni a megrendeléseket, nem biztos, hogy teljesíteni is tudják, mert a legtöbb esetben nincs a termék készleten, vagy ha meg is lehet rendelni, bizonytalan, hogy kiszállítják-e belátható időn belül.
Bárhol lehet venni?
A lap talált olyan terméket, amelyet csütörtök reggel még lehetett kapni valamelyik webshopban, de a megrendelés pillanatában tudta meg a forgalmazó is, hogy valójában a gyártó nem tudja azt szállítani – még úgy sem, hogy eredetileg is több hetes várakozással lehetett volna csak hozzájutni. És akadt olyan gyártó is, ahol csütörtökön válságértekezletet tartottak, miután felmerült, hogy már idén sem tudják teljesíteni a magyarországi piacra szánt megrendeléseket.
Nyilván egy magyar gyár, amely a nyugat-európai, például a német piacra ad el ilyen termékeket, a gyenge forint miatt előnybe részesíti a nyugat-európai piacot. De olyan vidéki forgalmazóval is beszélt a HVG, aki elmondta, hogy a Nyugat-Európában már korábban megemelkedett energiaárak miatt rengeteg Németországban élő magyar szeretne tőle vásárolni, ám a készlethiány miatt már nem tudja kiszolgálni az igényeket.
Nagyobb barkácsáruházakban még vannak
A nagyobb barkácsáruházak kínálatában még megtalhatók a kályhák és kandallók. De nem mindegy, mire akarjuk használni: kiegészítő fűtésre vagy a villanyfűtés teljes kiváltására. A szórás elég nagy: van olyan fűtésre alkalmas kályha, ami százezer forint alatt van és van olyan, ami félmillió forint.
Egy jó minőségű, a német piacra készült, 5 kW-os teljesítményű kályhával akár 80 négyzetmétert is ki lehet fűteni, de egy kevésbé jó minőségű, ám ugyanennyi teljesítménnyel eladott termék egy 40 négyzetméteres teret sem biztos, hogy komfortosan kifűt.
A kályhával, kandallóval fűtés természetesen nem olcsó mulatság, hiszen az ahhoz szükséges tűzifa és fabrikett ára is jelentősen emelkedett.
- 2021 tavaszán egy raklapnyi, azaz nagyjából egy tonna fabrikett ára 74 900 forint volt, addig
- 2022 júliusára ez 150 ezer forintra nőtt, és további drágulás várható.
Ám hiába is döntünk úgy, hogy bevásárolunk brikettből, merthogy hasonlóan járhatunk, mint a kályha-kandallóvásárlás esetén: le tudjuk adni ugyan a megrendelést, de azt nem tudjuk véglegesíteni, mert annyira megnövekedett a brikett iránti kereslet.