Az orosz elnök ma azt mondta a gázszállításról, hogy a „barátságtalan országok” számára változtatnak a feltételeken, de a vállalt kötelezettségeiket teljesítik.
„Oroszország természetesen továbbra is a korábban megkötött szerződésekben rögzített volumenben és árak szerint szállítja a földgázt” – mondta Putyin a kormány vezető miniszterei előtt egy mai televíziós megszólalásában.
Az egyetlen változás az lesz, hogy ezentúl Oroszország rubelben kéri majd a gáz árát.
A Gazprom szerint a január 27-én az Európába és más országokba irányuló földgázeladásainak 58%-át euróban bonyolították. Az amerikai dollár a bruttó eladások körülbelül 39%-át tette ki, a font pedig körülbelül 3%-át. Az orosz gáz Európa teljes gázfogyasztásának mintegy 40%-át teszi ki.
Magyarország is máshogy kell, hogy fizessen
Putyin az orosz központi bankot és kormányát is arra utasította, hogy egy héten belül dolgozzák ki, hogyan tudnak átállni az orosz devizára az eddigi dollár és euró helyett, ezt követően a Gazpromnak kell majd levezényelni a szerződésmódosításokat. Putyin csak a Moszkva által barátságtalannak bélyegzett országok ellen teszi meg ezt a lépést – ide tartozik Magyarország is, mivel az EU tagjaként mi is megszavaztuk az Oroszországra a háború megindítása miatt kirótt szankciókat.
A lépés válasz arra, hogy a nyugati szövetségesek folyamatosan fagyasztják be az orosz eszközöket és fegyverként használják saját devizájukat (elsősorban a dollárt), a Kreml a korábban felhalmozott devizatartaléka 40-60 százalékához sem fér hozzá.
A barátságtalan országok listáján az EU-tagok mellett többek között az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán, Kanada, Svájc, Szingapúr, Ausztrália és Ukrajna szerepel.
Mi lehet haszna?
A szankciók és a háború miatt mélyrepülésbe kezdett a rubel, az árfolyam pedig azóta sem tér magához. Oroszország legfontosabb bevétele most a gázból és a kőolajból származik, vásárlóit most arra kényszerítheti, hogy rubelt vásároljanak, ami erősítheti az orosz deviza árfolyamát.
Kapcsolódó:
Diplomáciai mozgolódás sokkolja az olajárfolyamot – újabb szankciók a láthatáron