A kedvező adózási feltételek és a festői környezet vonzotta az első fecskéket. Egyre többen döntenek az odaköltözés mellett, a helyiek közül azonban sokan nehezen tűrik el a jelenlétüket.
David Johnston kriptobefektető 2021 márciusában fogta magát, szüleit, feleségét és három lányát, és Puerto Ricóra költözött. A 36 éves Johnston 2012 óta kereskedett kriptovalutákkal, és a texasi Austinból költözött az USA-hoz tartozó szigetre. Tavalyi lépését a CNBC-nek „agyatlanságnak” nevezte – de nagyon úgy néz, hogy nem bánta meg.
Ha egy évben valaki legalább 183 napot eltölt a szigeten, jelentős adókedvezményeket kap. Úgy, hogy közben nem kell lemondania az amerikai állampolgárság nyújtotta más előnyökről. Ennél is volt azonban Johnstonnak fontosabb költözés mellett szóló szempontja.
„Minden barátom itt van. Egyetlen ismerősöm sem maradt New Yorkban. Talán a járvány is rásegített erre, de ma már mindannyian Puerto Ricóra költöztek” – mondta Johnston, aki hozzátette, hogy a nyugati partról, Kaliforniából is érkeztek a szigetre ismerősei.
Mint Texas a Tesla előtt
Johnston azt mondja, Puerto Rico a 2012-es Austinra emlékezteti. Texast az utóbbi évtizedben ellepték a nagy tech cégek a Teslától a Samsungon át az Apple-ig, amelyek alaposan megváltoztatják az állam arculatát. Azelőtt Austint is sokkal kisebbnek érezte, és a kriptomilliomos szerint most olyan érzés megérkezni Puerto Ricóra, mintha mindent a nulláról kezdene.
„Itt a közösségem, mindenki, akit ismerek és szeretek idejön, hogy valami király dolgot építsen fel. Valamit, ami az átlagembereket segíti. Ezt szeretem a blockchainben. Mindenki előtt nyitva áll” – lelkendezett.
Puerto Rico olyan, kriptovalutákból jelentős vagyont szerzőket vonzott eddig, mint a Facebook botrányait kiteregető Frances Haugen, aki azt mondta, „épp jó időben vett kriptovalutát”, a Youtube-er és NFT-befektető Logan Paul, aki üzletet nyitott a szigeten és Brock Pierce gyerekszínész.
Johnston is céget is indított Puerto Ricón. Szerinte a kriptoközösség fejlődését a szigeten jól jelzi, hogy az elmúlt egy évben az irodaházban, ahol ő is dolgozik, az utóbbi egy évben a Pantera Capital és az NFT.com is megjelent.
A CNBC szerint Puerto Rico elsősorban a kedvező adózási feltételek miatt lett népszerű. Az Egyesült Államok többi részén a rövidtávú tőkejövedelmek után – ilyen a kriptobefektetéssel szerzett is – 37 százalékos adót kell fizetni, ha az eszközöket több mint egy évig megtartanák. Bizonyos feltételek teljesítése esetén azonban ezek után Puerto Ricón egyáltalán nem kell adózni.
Hasonlóan kedvező a cégek adózása: míg az USA-ban 21 százalék szövetségi adót mellett államonként más-más értékű adót is be kell fizetni egy cég után, addig – ha valaki a szolgáltatását Puerto Ricón kívülre exportálja – a szigeten mindössze négy százalékot kell beadni a közösbe.
Az egyetlen rossz hír a kriptobefektetőknek, hogy az odaköltözésük előtt szerzett jövedelmük után még a megszokott módon kell adózni. Persze ez megkerülhető, ha a költözés után valaki eladja a megszerzett tőkéjét, majd visszavásárolja.
A CNBC cikkében többen arról beszélnek, hogy mennyire könnyen jutottak ki a szigetre, amelyet egyébként az utóbbi években fenyegetett csőd, rázott meg földrengés, szenvedett hurrikánkárokat és a koronavírus-járvány sem kerülte el.
A cikkből nem derül ki, mennyi kriptomilliomos költözött a szigetre, de egyikük elmondása szerint az egy rendszeresen szervezett összejövetelen 30-40-en mindig összejönnek.
Feszültség a helyiekkel
Puerto Rico kedvező adózási feltételeiből jóval kevésbé részesülnek a helyiek – ezért sokan rossz szemmel is néznek a kriptopefektetőkre. Az adózási feltételek könnyítése a nem Puerto Ricóiakra vonatkozik, a helyiek 15 százalék adót fizetnek a hosszú távú tőkejövedelmeik után. A szigetre beköltözők előjogainak letörésére már szervezet is alakult.
Az sem világos, hogy elérik-e a Puerto Ricó-i döntéshozók az eredeti célokat az adókedvezménnyel.
Eredetileg úgy gondolták, ezek segítenek majd munkahelyeket teremteni, végeredményben pedig felpörgeti a helyi gazdaságot. A baloldali közgazdász, Joseph Stiglitz azonban nemrégiben arról beszélt a szigetlakóknak egy előadásában, hogy szkeptikus az adókedvezmények pozitív hozadékával kapcsolatban.
A kriptomilliomosok beözönlése ráadásul az ingatlanárakat is felverte. A feszültségeket csökkentendő egy korábbi kormányzati alkalmazott, Keiko Yoshino megalapította a Puerto Ricó-i Blockchain Kereskedelmi Szövetséget, amely a helyiek és a beköltözők közti ismerkedést és tudáscserét hivatott elősegíteni.
„Kriptogyarmatosítónak neveztek. Pedig nem vagyok kriptomilliomos. Hét évig a kormánynak dolgoztam. A mindkét félben meglévő sztereotípiákon kell dolgoznunk – ezt szeretem a legjobban a kriptóban. Hogy nem politikai ügy, és még csak szociális ügynek sem kell lennie. Csak egy lehetőség a közösségépítésre” – mondta Yoshino.
Kapcsolódó: