Közel négy évig tartó felújítás után befejeződött az egykori Budai Postapalota rekonstrukciója, amelyben a Magyar Nemzeti Bank Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum kapott helyet. A frissen átadott épületet a rekonstrukció vezető tervezőjével, Szalay Tihamér építésszel jártuk végig.
A Széll Kálmán tér fölé magasodó egykori Budai Postapalota az ország első irodaháza, egykor a Magyar Királyi Posta igazgatósága volt. Ha egészen pontosak akarunk lenni, vegyes funkciójú épület volt ez, emeletén irodákkal, az alsóbb szinteken ipari területekkel. A gazdasági bejáraton postaautók közlekedtek, az udvaron rakodtak, elosztották a csomagokat, és a garázsok is a posta napi forgalmát szolgálták ki.
A ház terveit 1924-ben készítette Sándy Gyula. Nem sokkal az első világháború után járunk, és ez volt akkoriban a legjelentősebb új középület, ezért a pályázatra sokan jelentkeztek. Sándy terve nagyon racionális, mai szemmel nézve is sok négyzetméter hasznos területet tudott létrehozni a szabálytalan négyszög alaprajzú telken, de az alacsony büdzsét a homlokzat és a belső terek díszítése ellensúlyozta.
Az épületből 2008-ban költözött ki a Magyar Posta, a privatizáció után a Wing vette meg. Készültek tervek hotelre, lakásokra, irodaházra, de végül ezekből semmi sem valósult meg. 2016-ig üresen állt, majd a Pallas Athéné Alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. vásárolta meg közel hétmilliárd forintért. A műemléki felújítások megkezdése után 2018-ban az MNB-Ingatlan Kft. tulajdonába került. Az emelt szintű szerkezetkész állapotú épületért tizennégymilliárd forintot fizettek, a 18 500 négyzetméteres épület felújítása négy évig tartott. Hogy mindez mennyibe került, ezt a Magyar Nemzeti Bank a cikk megjelenéséig még nagyságrendileg sem tudta megmondani. (Amint a kérdésre választ kapunk, természetesen a kérdéses összeggel frissítjük a cikket.)
„Ez az épület is egy útkeresés. Mint minden nagy katasztrófa, világégés, háború után a művészet mindig kereste a saját útját, így az építészet is keresi a saját útját” – mondja Szalay Tihamér építész, az MD Studio vezető tervezője. Ma art déco-nak mondanánk, de ezt a kifejetést akkoriban még nem használták. A házon feltűnnek historikus elemek (a neoreneszánsz szerkesztés, a pártázat, a homlokzat díszítése), a nép motívumok, sőt, Sándy Gyula még a felhőkarcolók építését is tanulmányozta. Ez látszik is, a homlokzat téglafallal épült, de a belső szerkezet vasbeton pillérvázas, akárcsak egy felhőkarcolóé.