Mától EU-csúcs Brüsszelben. Minden az orosz olajembargóról és a vétóval fenyegetőző magyarokról szól.
Fontos meccsek egymás után:
- Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a minap tájékoztatta arról az MTI-t, hogy Orbán Viktor az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) meghívására volt jelen a Bajnokok Ligája párizsi döntőjén (Nicolas Sarkozy volt francia államfő mellett lencsevégre is kapták),
- hogy onnan aztán a magyar kormányfő Brüsszelbe utazzon tovább, mégpedig az Európai Tanács rendkívüli ülésére.
A hétfő-keddi EU-csúcson többek között az elhúzódó orosz-ukrán háborúról, az azzal járó gazdasági válságról, illetve az energiaellátás biztonságáról fognak tárgyalni.
A nagy kérdés
A ma induló ülés legnagyobb kérdése természetesen az olajembargóval kapcsolatos magyar vétó lesz.
Az Európai Bizottság a hatodik, Oroszország elleni szankciós csomagba már belevenné az orosz olajembargót is, csakhogy Orbán Viktor állítólag még tárgyalni sem akar az ügyben, és Ursula Von der Leyen bizottsági elnök is azt mondta, hogy nincs esély megállapodásra. Szijjártó Péter a hónap közepén még 15-18 milliárd eurós összeget emlegetett megfelelő kompenzáció gyanánt.
Hogy állunk most?
Ahogy azt a Magyar Hang is írja:
- a vasárnapi uniós nagyköveti egyeztetés az olajembargókról a papírforma szerint zárult. Értsd: eredménytelenül. Ma délelőtt lesz még egy tárgyalás, délután pedig már kezdődik a csúcstalálkozó. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a múlt hét közepén még úgy látta, az EU-csúcs előtt rendezni tudják a kérdést.
- A jelenlegi javaslat pont, hogy a magyar kormánynak volna kedvezőbb: mi javasoltuk ugyanis, hogy az EU csakis a tengeren érkező olajszállítmányok vásárlását állítsa le, mert az nem érinti Magyarország ellátását- – hozzánk a Barátság vezetéken érkezik az energia. Tehát a jelenlegi indítvánnyal a vezetékes behozatalon kívül minden olajimportra vonatkozna a tilalom.
A Magyar Hang információi szerint viszont Magyarország garanciát akar az ország energiaellátásának biztosítására abban az esetben is, ha ne adj’ isten a Barátságon keresztül már nem érkezne szállítmány.
Uniós tisztviselők szerint a téma túl „technikai”, szóval még az is benne van a pakliban, hogy az állam- és kormányfőket csak tájékoztatják a helyzetről, ők pedig visszaküldik a dossziét a nagykövetek szintjére, akik néhány nap alatt megtalálhatják a technikai megoldást.