Ebben a formában felelősen nem támogatható az Európai Bizottság újabb, Oroszországgal szembeni szankciós csomagja, az ugyanis lerombolná Magyarország energiaellátásának biztonságát – mondta az MTI beszámolója szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán.
Mi történt?
Szijjártó arra reagált, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán bejelentette az újabb, Oroszországgal szembeni uniós szankciócsomag tervét. E szerint teljes, de valójában részleges embargót vezetne be az orosz olajra az Európai Bizottság. Fő szabályként le fog állni az orosz import azzal, hogy keletről érkező nyersanyagnak súlyosan kitett országok, mint Magyarország, időlegesen felmentést kapna.
A bizottsági elnök az Európai Parlament előtt egyáltalán nem beszélt a felmentést kapó országokról, a Politico szivárogtatta ki, hogy Magyarország és Szlovákia 2023 végéig felmentést kaphat a szankció alól, e két ország földrajzi fekvése miatt teljesen ki van szolgáltatva a Barátság kőolaj-vezetéknek. Leyen úgy fogalmazott: tudják, hogy több tagállam súlyosan függ az orosz olajtól, és igyekeznek minimalizálni a közösséget érő károkat, „de egyszerűen meg kell tennünk.”
Szijjártó: nem az olajembargóra
Szijjártó Péter elmonda, a brüsszeli testület által előterjesztett javaslatok számos újabb korlátozást tartalmaznak orosz és fehérorosz szervezetekkel és személyekkel szemben, illetve különböző termékek importjára és exportjára, bizonyos gazdasági tevékenységekre vonatkozóan.
„Mindezekkel az intézkedésekkel együtt tudunk élni, bár nyilván ezek hatékonyságáról lehet vita, de most nincsen itt az ideje az okoskodásnak, hiszen háború zajlik a szomszédságban” – mondta a miniszter.
„Emellett ugyanakkor betiltanák az Oroszországból Európába irányuló kőolajszállítást, mégpedig rövid határidővel, Magyarország esetében a jövő év végétől” – tette hozzá. Szijjártó Péter szerint
hazánk energiaellátása jelenleg biztosított, stabil lábakon és alapokon áll, ez a szankciós csomag azonban ezt „teljes mértékben lerombolná”, így lehetetlenné válna a gazdaság működéséhez szükséges mennyiségű kőolaj beszerzése.
„Ez nem politikai akarat hiányának a kérdése, nem szándék kérdése, nem időtartam kérdése, hanem egészen egyszerűen fizikai, földrajzi és infrastrukturális valóság” – fogalmazott. Magyarország Oroszországtól tud elegendő kőolajat vásárolni, ezt a meglévő vezetékeken keresztül tudja megtenni, és jelenleg technológiai szempontból is csak az orosz olaj feldolgozására van lehetőség. A kormány az újabb csomagot ebben a formában felelősen nem tudja megszavazni. Ahhoz ugyanis, hogy az intézkedéseket támogatni tudják, arra lenne szükség, hogy az embargó ne vonatkozzon a csővezetéken keresztül történő kőolajszállításra – tette hozzá.