Idén is elkészült a legjobban kereső, elhunyt hírességek Forbes-listája. Zenészek dominálják az élbolyt.
Még a temető sincs védve az inflációtól – kezdi anyalapunk, az amerikai Forbes a legjobban kereső, elhunyt hírességek listáját. Az élbolyban lévő 13 művész, előadóművész és sportoló összesen 1,6 milliárd dollárt, nagyjából 660 milliárd forintot keresett 2021-ben, ami brutális, 72 százalékos emelkedés 2020-hoz képest, messze felülteljesítve az inflációt.
A listát zenészek dominálják, a legtöbb összeg az életmű-felvásárlásokból futott be, illetve szép számmal találhatók rajta írok, akiknek egy-egy műve vagy az életmű nagyja ér nagyon sok pénzt a kiadóknak.
1. J.R.R. Tolkien (1889-1971)
500 millió dollár
A Gyűrűk Urát, vele együtt a fantasy irodalmat alapítójának is tekintett angol Tolkien szellemi hagyatékát számos cég birtokolja, idén egy új szállt be a mezőnybe: az Embracer nevű svéd videójáték- és médiaholding a Forbes információi szerint 500 millió dollárt fizetett a játékok és filmek jogát birtokló Middle Earth Enterprisesért. A pontos vételárat nem hozták nyilvánosságra, de anyalapunk értesüléseit nem cáfolták.
Kobe Bryant (1978-2020)
400 millió dollár
A Los Angeles Lakers legendás kosarasának 7 százalékos részesedése volt a BodyArmor energiaital-gyártóban, haláláig tagja volt az igazgatótanácsnak is. A cég legnagyobb részvényese, a Coca-Cola tavaly novemberben 5,6 milliárd dollárért vásárolta fel azt a 70 százalékot, amit még nem birtokolt, Bryant része után 400 millió dollár járt.
David Bowie (1947-2016)
250 millió dollár
A Warner Chappell Music 250 millió dollárért vette meg Bowie teljes zenei hagyatékát, így a dalszerző leghíresebb műveit is. A vételár piaci információkból származik, a felek üzleti titokként kezelik.
Elvis Presley (1935-1977)
110 millió dollár
A Király 45 évvel a halála után is jól keres, most épp abból szedték meg magukat az örökösök, hogy a járvány alatt sok amerikai ment lazítani Gracelandbe, Presley egykori kastélyába, ami ma szórakoztatóipari és üdülőegységként funkcionál. Legalább 80 millió dollár folyt be a jegyekből, az előadásokból és a szuvenírekből. És amúgy is kelendő a mai napig minden, amin Elvis van, még
a Disney Stich plüssállatkái is jobban fogytak, ha azok elvises ruhában voltak.
James Brown (1933-2006)
100 millió dollár
„A showbiznisz legkeményebben dolgozó embere” – már életében is így hívták Brownt, aki a síron túlról is jól keres. A New York-i Primary Wave felvásárolta a soul keresztapjának teljes zenei katalógusát és ingatlanait is.
Michael Jackson (1958-2009)
75 millió dollár
A járvány múltával újraindultak Las Vegasban a Jackson-tematikájú Cirque de Soleil-előadások, amik szépen termelik a pénzt. Emellett elstartolt a Broadwayen az MJ The Musical című előadás, ami már tavaly év végén óriási siker volt,
idén novemberben pont egyéves, 80 milliós bevételt várnak tőle.
Leonard Cohen (1934 -2016)
55 millió dollár
A Hallelujah szerzőjének teljes diszkográfiáját felvásárolta tavaly a Hipgnosis, így a londoni művészeti holding már olyan művészek anyagait birtokolja, mint Beyoncé, Elton John vagy a Guns N’ Roses. A kanadai zenésznek amúgy sem voltak anyagi problémái, a Forbes írt egy esetről, amikor Cohen menedzsere elsikkasztott tőle ötmillió dollárt, de az ügyvédje szerint Cohen utána is
olyan nyugodt volt, hogy az hihetetlen.
Theodor Seuss (1904-1991)
32 millió dollár
A német származású amerikai író, karikaturista történetei a mai napi kelendőek, csak a könyvekből 16 millió dollár folyt be, de a Netflix-szel kötött kizárólagos deal is sokat hozott a konyhára az örökösöknek.
Jeff Porcaro (1954-1992)
25 millió dollárral
A Toto dobosa nemcsak olyan kultikus számokért felel, mint az Africa, de karrierje során az amerikai szcéna több kiemelkedő zenészével is dolgozott együtt, Eric Claptonnal, Paul McCartney-vel vagy Bruce Springsteennel. A Primary Wave vásárolta fel tavaly Porcaro életművét.
Charles Schulz (1922-2000)
24 millió dollár
A Snoopy alkotójának több szerzői jogát az
Apple TV vette meg, hogy streamingszolgáltatásába ágyazza a meséket: a „Ki vagy te, Charlie Brown?” és a Penuts sorozatokat.
Juan Gabriel (1950-2016)
23 millió dollár
Az egyik legtermékenyebb mexikói zenész nagyjából 1800 dalt írt karrierje során, 60 millió albumát adták el világszerte. A Universal Music Grouppal való szerződést meghosszabbították, továbbra is a legnagyobb zeneipari holding gondozza az életművet.
John Lennon (1940-1980)
16 millió dollár
A legendás Beatle-nek 3,5 millió dollárt hozott az, hogy a Disney gondozásában Peter Jackson dokumentumfilm-sorozatot készített a zenekarról, valamint a Cirque de Soleil is indított tematikus Beatles-showt.
A maradék összeg pedig a Lennon által jegyzett dalok jogdíjaiból futott be.
George Harrison (1943-2001)
12 millió dollár
Lennon zenekari társa, a „csendes Beatle” is szépen keresett a jogdíjakból, a Disney-sorozatból és a Cirque de Soleil-előadásból.