Lefutottuk a legnagyobb streamingplatform Sprint című, a világ leggyorsabb embereit, azaz a rövidtávfutó sztársportolókat bemutató dokusorozatának első évadát, és teljesen beleszerettünk – a fővárosunkba. A Netflix csak ezzel a hat résszel millióknak csinálhat kedvet „Kelet-Európa Párizsához”. Elmondjuk, miért.
Még a csepeli hév is szebben csillog, ha azt a Netflix dokumentumfilm-készítői mutatják be sok százmillió embernek, méghozzá ikonikus sporttörténeti sztorik és gondolatok vágóképeként, amelyek az átlagembernek is hitet és erőt adnak. A Netflix olyan imázsfilmet forgatott Magyarország, pontosabban a magyar főváros számára, amivel még az atlétikai világbajnokság jelentős közpénzköltségeit is sikerült picit megédesíteni.
A Sprint című széria néhány napja megjelent, hatrészes első évada lényegében Budapest körül forog, amiként azt mutatja be, ahogyan a rövidtávfutás világsztárjai, olimpiai és világbajnokai életük egyik nagy eseményére, a 2023-as atlétikai világbajnokságra készülnek. Aztán pedig azt, ahogyan a magyar fővárosban nyernek vagy veszítenek.
Van nálad gyorsabb?
Az elmúlt évek streamingtrendjei persze alaposan megmutatták, hogy szinte nincs is motiválóbb az élsportolói munkánál és küzdelemnél, és noha számos sportág népszerűségét, na meg a rajongói költéseket is egekbe emelték a Netflix-sorozatok, valószínűleg ezen a téren még többet ad azon sportolók sztorija, akik egytől egyig azért küzdenek, hogy róluk mondják: ők a világ leggyorsabb emberei.
Aki nem a futás szerelmese – mint jómagam – szinte ámul a sprintfutók fizikumától és edzésmotivációjától, a lenyűgöző képsorokat a Netflix a tőle megszokott, emberi törékenységet és erős érzelmi töltetet hordozó dokumentarista stílusában teszi még izgalmasabbá.
A sorozat producere Paul Martin, James Gay-Rees és Warren Smith a Box to Box Filmsnél – az olimpiai csatornával együttműködve. A dokufilmesek – nemcsak a Netfilx brutális sportbüdzséjével a zsebükben – rendelkeztek a szükséges háttérrel az egyedi és minőségi témafeldolgozáshoz, hanem a felkészülés lényegében valamennyi helyszínén forgattak, és olyan emberi sorsokat mutattak be, amelyekről eddig kevés információnk lehetett. Ez a csapat a golfos Full Swing, a Formula 1: Drive to Survive (magyar címén Hajsza a túlélésért), és a Break Point (Könyörtelen Tenisz) című, szintén a Netflixen futó dokumentarista sorozatok alkotója is, így tapasztalatnak tehát nem voltak híján. A Sprint viszont egy picit mégis más.
A sorozat Sha’Carri Richardson, Noah Lyles, Shericka Jackson, Zharnel Hughes, az ikon Shelly-Ann Fraser-Pryce, és a rövidtávfutás élvonalának más, milliós elérésű, brutális reklámszerződésekkel és szponzorációkkal sportlistákra kívánkozó sztárjainak életébe, mindennapjaiba, családi hátterébe, edzéseibe, és azokba a 10-20 másodperces, szívmegállító sprintekbe visz el, amelyeknek még a lelkes atlétikarajongók is csupán a felszínét kapargathatták eddig. A 100 és 200 méteres világbajnoki küzdelem mögötti kapcsolatok, rivalizálás, megpróbáltatások, a sikerek és kudarcok mélyére ásva a sorozat egyedülálló betekintést nyújt a sprint birodalmába, ahol minden ezredmásodperc számít.
Itt a legértékesebb sportolók listája
Feljöttek a focisták, fájóan hiányoznak a női kézisek vagy a kajak-kenu, de immár két sportolót ad a 25 legértékesebb közé az országúti bringa. A Forbes idén is, immár 8. alkalommal állította össze a legértékesebb sportolók listáját azt vizsgálva, az elmúlt négy évben nemzetközi eredményeket elért, aktív magyar sportolók közül ki az, aki a leginkább tud olyan énmárkát építeni, amivel plusz bevételeket képes generálni.
A 25 LEGÉRTÉKESEBB MAGYAR SPORTOLÓ TELJES LISTÁJA ITT >>>
A kérdés, ami vélhetően ezeknek a sportolóknak a mindennapjait, és így a széria képsorait is uralja el is hangzik egy ponton, amikor az edző a döntőre igyekvő versenyzőjének a fülébe súg – azt kérve, a választ ne mondja, hanem mutassa meg – tudakolja: van nálad gyorsabb? (Nem spoilerezzük el az eredményt.)
Főszereplő-energiák
Mindezt olyan legendák „szakkommentálják” a kamerák előtt, mint Usain Bolt, Allyson Felix vagy Michael Johnson, akiknek zsebében összesen 73 olimpiai és atlétikai világbajnoki érem van.
„Különleges képesség kell mind fizikailag, mind szellemileg ahhoz, hogy sikert érhess el egy olyan világban, ahol mindössze 10 másodperc alatt eldől a sorsod”
– mondta a Netflixnek Lord Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) elnöke. És a stáb valójában arra vállalkozott, hogy ne a döntőkre, avagy ne csak tizedmásodpercekre hegyezze ki a sorozatot, hanem arra, ami a sprinter-személyiség mögött áll: évek, esetenként sok évtized felkészülésére, a sport és az élsportolót támogató csapat elkötelezettségére, a sport iránti alázatra, és leginkább a hitre és szenvedélyre, ami a fizikai teljesítőképességen túlra pörgeti ezeknek futóknak a sebességét.
„Ha nincs meg a főszereplő-energiád, az atlétika nem neked való”
– fogalja össze Noah Lyles mindazt, ami a sorozat legfőbb üzenetének is tekinthető.
Kelet-Európa Párizsa
És van valami a Sprintben, ami még inkább ébren tart ahhoz, hogy akár egy – két munkanap közötti – éjszaka alatt végignyomd a hatszor negyven percet. A sorozat korántsem elégszik meg azzal, hogy csak a sztáratlétákra, na és a stadionokban történtekre fókuszál. A legkeményebb gondolatok, a legerősebb sportolói attitűdről árulkodó nyilatkozatok vágóképeként a tét maga, azaz Budapest látható.
Méghozzá olyan képeken, drónfelvételeken, és olyan szögekből, amikre nagy világvárosok esetében reklám-, avagy imázskampányok épülnek, és amikért brutális összegeket kell fizetni nemzetközi csatornák főműsoridejében.
Mindebben csupán az a meglepő, hogy a sorozatban egyszer „Kelet-Európa Párizsának” nevezett magyar főváros 2023-ban volt a sportág fő helyszíne, a Netflix megszokott, promóciós időzítése pedig már aligha nekünk, magyaroknak, hanem a francia Párizsnak, azaz az idei olimpiának szól. Fővárosunk azonban szimbólumává válik annak, ahogyan az eddig csak itthon ikonikusnak számító budapesti útvonalak egészen az olimpiai dobogóig vezetik ezeket a sportolókat.
Borítókép: A győztes amerikai Noah Lyles a férfi 200 méteres síkfutás döntője után a budapesti atlétikaivilágbajnokságon a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 25-én. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd