Lassan hat éve, hogy bemutatták Nemes Jeles László legutóbbi filmjét, friss munkájáról, Az Árváról viszont két éve alig hallani valamit. Most újabb országból látnak potenciált az 1956 után játszódó filmben, és így újabb magyar filmes dolgozhat kiemelt külföldi támogatásból – és közben egyre jobban visszaszoruló magyar finanszírozásból. Forgatás nyáron.
A Brit Filmintézet (BFI) nemzetközi koprodukciókat támogató mozifilmes programjából nyert vissza nem térítendő támogatást Nemes Jeles László (az Oscar-díjas Saul fia, Napszállta) készülő harmadik nagyjátékfilmje, az Árva – írja a BFI múlt heti bejelentése nyomán a Cineuropa.
Mi történt? A friss finanszírozási fordulóval hét darab olyan nemzetközi koprodukció, köztük az Árva került a programba, ami brit gyártópartnerrel is bír, valamint huszonhárom mozifilmes vállalkozás is az Egyesült Királyságból, amivel nemzetközi tevékenységeik fellendítésében szeretnének segíteni. A BFI szerint a programmal létrehozott alap célja, hogy a brexit után arra ösztönözzön nemzetközi partnereket, hogy együttműködjenek az Egyesült Királyság független filmes szektorával, és használják ki az ország filmes infrastruktúráját. A programban részt vevő minden projekt az európai filmkoprodukciós egyezmény égisze alatt készül.
Miért fontos ez? Természetesen mert a 2015-ben cannes-i nagydíjat nyert, majd 2016-ban a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscart elhozó Saul fia rendezőjéről beszélünk. Nemes Jeles neve ezekben az időkben akkora hájpnak örvendett, hogy még cikkek címébe is bátran ki lehetett írni, a rendezőnevekkel abszolút hadilábon álló magyar olvasók kifejezetten kattintották a sikereit. Tulajdonképpen ő robbantotta be a magyar filmipar elmúlt éveinek díjátadós sikereit, amit aztán a Mindenki rövidfilmes Oscarja, a Testről és lélekről berlinalés diadala, Buda Flóra Anna rövid animációja, az Arany Pálma-díjas 27, újabban pedig Reisz Gábor velencei győzelme követett például.
Mennyi az annyi? 3,3 millió fontot (közel másfélmilliárd forintot) szórnak szét a fordulóban támogatottak között, ebből a koprodukciós filmek összesen 1,3 millió fontot (majdnem 600 millió forintot) kapnak, az egy filmnek járó legmagasabb összeg 250 ezer font volt (kb. 112,5 millió forint). A Nemes Jeles-filmnek járó pontos összegről nincs információ.
Kontextus. Egyre gyakoribb, hogy magyar filmesek – akár magyar állami támogatás híján – nemzetközi alapoknál pályáznak pénzekre (Magyarázat mindenre Reisz Gábortól, Csendes barát Enyedi Ildikótól, utóbbi nemrég kapott itthon is gyártási támogatást a tavasszal forgó filmhez). Ennek egy útja lehet az, hogy a Nemzeti Filmintézet (NFI) – ahol évek óta az látszik, hogy a nagy történelmi produkciók (és kurzusfilmek) élveznek előnyt – visszadobja a projekt támogatását, vagy a filmes már eleve nem is él a lehetőséggel, ezért külföldi támogatások után néz, vagy pedig az, hogy koprodukcióban készül el a film, a nemzetközi partnerek pedig jelentős összeggel szállnak be a buliba. Utóbbi helyzetben nem példa nélküli, hogy az NFI az új filmre már kevesebb támogatást ad a rendezőnek, mint amennyit az előzőhöz adott. Ez történt Enyedivel és Nemes Jelessel is, előbbi A feleségem története gyártására még közel 1,2 milliárd forint állami támogatást kapott, a Csendes barátra már csak 500 milliót (mindkét film nemzetközi sztárokat jegyez). Utóbbi a Napszálltát csaknem 1,6 milliárd forintos támogatásból forgathatta, itthon az Árvára már csak 900 milliós támogatást kapott.
Mit kell még tudni? Nemes Jeles új filmjéről, aminek forgatókönyvét Clara Royerrel együtt jegyzi, először 2020-ban hallhattunk, amely évben az NFI háromkörnyi forgatókönyv-fejlesztési támogatásban részesítette a filmet, majd 2021 májusában kapta meg az említett 900 milliós gyártási támogatást. A film főhőse egy kisfiú lesz Budapesten, egy évvel az 1956-os forradalom után, a magyar gyártócég a Pioneer Pictures (producere Kemény Ildikó), akik brit (Good Chaos), francia (Agat Films) és német (Pallas Film) produkciós partnerrel dolgoznak együtt. A film hivatalos Facebook-oldala szerint nyáron lesz a forgatás, és még keresik a főszereplőket, egy 10–12 éves fiút, valamint egy 11–13 éves lányt.
Cikkünk frissült a forgatás rajtjával és a castinggal. Borítókép: Nemes Jeles László, a Saul fia című film rendezője a legjobb idegen nyelvű filmért járó díjjal a kezében a 88. Oscar-gálán a Los Angeles-i Dolby Színház sajtószobájában tartott fotózáson 2016. február 28-án.