A napokban hozta nyilvánosságra legutóbbi vizsgálatainak eredményét a WHO egészségügyi világszervezet. Ebben inkább kérdések sorakoznak, semmint meggyőző válaszok a Sinopharm covidoltás hatékonyságáról főleg az idősebb korosztályban. Márpedig Magyarországon a 60 év felettiek több mint negyedét ezzel az oltással oltották.
A WHO által közzé tett 16 oldalas prezentációt laikusként viszonylag nehéz értelmezni. Dobson Szabolcs, aki Koronavírus vakcináció – szakirodalmi tallózó című Facebook-csoportjában folyamatosan figyeli és magyarázza a nemzetközi orvosi és oltással kapcsolatos híreket. Ő úgy értelmezte a közreadott táblázatokat és megállapításokat, hogy azok az idősebb korosztály esetében nem minden szempontból megnyugtatóak, de legalábbis továbbra sincs elég információnk a Sinopharm vakcináról.
Mint írja, a 18-59 éves korúak esetében a WHO:
- nagyon bizonyos abban, hogy a BBIBP-CorV (azaz Sinopharm) vakcina hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében 18-59 éves felnőtteknél;
- közepesen bizonyos abban, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után 18-59 éves felnőtteknél alacsony.
A 60 év felettieknél a WHO:
- alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a BBIBP-CorV oltás 2 dózisa hatásos 60 év feletti idősebb felnőtteknél;
- nagyon alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után 60 év feletti idősebb felnőtteknél alacsony.
A társbetegségben szenvedők esetében a WHO:
- nagyon alacsony mértékben bizonyos a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a BBIBP-CorV vakcina 2 adagja hatásos a PCR-teszttel igazolt COVID-19 megelőzésében társbetegségekben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását, amint az a klinikai vizsgálatban szerepelt;
- nagyon alacsony mértékben vagyunk bizonyosak a bizonyíték minőségében abban a tekintetben, hogy a súlyos mellékhatások kockázata a BBIBP-CorV vakcina egy vagy két oltása után alacsony társbetegségben szenvedőknél vagy olyanoknál, akiknek az egészségi állapota fokozza a súlyos COVID-19 kialakulását.
A WHO szerint jelenleg adathiány van a Sinopharm vakcinánál az alábbi területeken:
- a COVID-19 súlyos formája elleni védelem
- a védettség időtartama, az emlékeztető oltások szükségessége és a vakcinával összefüggő fokozott betegség (VAED) jövőbeli kockázata
- a kiemelten kockázatosnak tekintett vírus variánsok elleni védőhatás
- várandósságban való biztonságosság
- idősekben, társbetegségekben és egyéb alcsoportokban mutatott biztonságosság és klinikai védelem
- a forgalomba hozatal utáni biztonságossági megfigyelés során észlelt ritka mellékhatások észlelése és értékelése.
Azt, hogy Magyarországon hány embert oltottak be, valamint, hogy korcsoportonként és oltás típusonként hogy áll az átoltottság, azt ezen az oldalon lehet folyamatosan követni.