Jövőre halasztják az Eb-t, amikor a FIFA épp Kínában szervezne klubvilágbajnokságot. A nemzeti bajnokságokról és a klubfutball csúcsát jelentő Bajnokok Ligája befejezéséről még nincs döntés.
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) tagországai egyöntetű döntést hoztak arról, hogy a nyárra tervezett Európa-bajnokságot elhalasztják, azt jövőre fogják megrendezni.
Az El País spanyol lap szerint minden tagállam egyetértett abban, hogy a koronavírus-járvány miatt idén nyáron nem lehet megrendezni a kontinensviadalt. Az idei kiírás eleve különleges lett volna, hiszen 1976 óta először nincs házigazdája a tornának, azt 12 ország városaiban rendezték volna meg – köztük több meccset Budapesten játszottak volna. Noha a torna megrendezésére bejelentkezett Oroszország, azt az eredeti terveknek megfelelően, csak egy évvel később, 2021 nyarán fogják megszervezni a korábban kijelölt 12 európai helyszínen (június 12. és július 12. között lett volna idén).
Az UEFA engedélyt kért a halasztásra a világszövetségtől, valószínűleg a FIFA ezt el fogja fogadni, de ez több kérdést is felvet.
Klubfoci: csak az olasz bajnokság lefújása 1 milliárd eurós kiesést jelentene
Mivel nyáron nem lesz nagy futballtorna, lehetséges, hogy a most futó klubtornákat az UEFA végül befejezi valamilyen formában – ezt is csak akkor, ha ennek nem lesz járványügyi kockázata. A Bajnokok Ligája (BL) férfi és női kieséses szakaszát az európai országokban terjedő vírus miatt leállították, akárcsak a második számú európai klubtornát, az Európa Ligát (EL) is. Egymeccses párharcokkal vagy négyes döntőkkel vihetik végig a sorozatokat, ezeket egyelőre nem fújták le. Lehetséges, hogy több tagország a bajnokságait is befejezi majd egy hosszabb kényszerszünet után a nyáron. Végleges döntés itt még nem született, egyelőre lehetetlen megmondani, hogyan alakul a járványhelyzet Európában. Spanyolországban és Olaszországban kritikus a helyzet. Több élsportoló is megfertőződött, az olasz Atalantával kupameccset játszó Valencia keretének harmada koronavírusos, de karantént rendeltek el a Real Madridnál is. Angliában és Németországban is gyorsabban terjed a járvány, mint arra számítottak, vagyis a négy legerősebb európai liga országában komoly problémákat okoz a járvány.
Az biztos, hogy az európai ligáknak nagyon fájdalmas lenne, ha most kellene végleg lefújniuk a bajnokságokat. A profi foci ugyan hatalmas üzlet (a BL, az EL és a sorozat két nyertese által megvívott szuperkupa 3,2 milliárd eurónyi bevételt generált az előző szezonban),
a legnagyobb klubok közül kevesen rendelkeznek annyi tartalékkal, hogy a kieső bevételeiket pótolni tudják.
A KPMG és a Deloitte kimutatásai szerint az európai topcsapatok bevételeinek átlagosan kétharmada jön a tévés közvetítési díjakból és a meccsnapi eladásokból (jegyek, büfé, stb). Az elmaradó mérkőzésekkel ezek kiesnek. A spanyol La Liga szerint 638 millió eurós kiesést jelentene, ha lefújnák a bajnokságot, az olasz Serie A vesztesége pedig 1 milliárd euró is lehet.
Komoly gazdasági következménye is lehet az Európa-bajnokság elmaradásának, 2016-ban Franciaországban 2 milliárd eurónyi bevételt generált a négyhetes torna, ez idén nagy kiesés lesz a rendezőországoknak is, ami tovább mélyítheti a gazdasági problémákat.
Boríthatja a foci naptárat jövőre is az Eb elhalasztása, nem tudni, mi lesz az átigazolási időszakkal
Mivel a futball nevű iparág központja és legerősebb piaca egyértelműen Európa, mindenki az UEFA döntésére várt, ez ugyanis a FIFA és más kontinentális szövetségek naptárára is komoly hatással lesz. A világszövetség épp 2021-ben tervezte elindítani új tornáját, a 24 csapatos klubvilágbjnokságot, ráadásul épp Kínában. A versengő 24 csapatból nyolcat ad Európa.
A helyzet azért is lehet kényes, mert a járvány lefolyása az egyes országokban eltérő intenzitású, a FIFA viszont csak akkor szervezne nagy tornát, ha a WHO feltételeinek meg tudnak felelni, illetve, ha mindenki egyenlő feltétellel tud indulni, vagyis a járványhelyzet mindenhol megnyugtatóan rendeződik (így azon országok csapatai nem élveznének előnyt, ahol előrébb járnak a járvány kezelésében).
Gondot okozhat még az is, ha az országos bajnokságok lezárása június 30. utánra tolódna, akkor nyílik ugyanis meg az átigazolási időszak az európai piacon.