A napenergia magyarországi térhódítása 2010-ben kezdődött: ekkor lépte át az egy megawattot (MW) az összesített beépített napelemes kapacitás. Ehhez képest 2020-ban naponta átlagosan ennek duplája állt termelésbe.
A G7.hu-n megjelent cikkben Szolnoki Ádám Balázs, a napelemes területen aktív cégeket tömörítő iparági egyesület, a Manap elnöke elemzi a helyzetet és a kilátásokat. Mint írja,
a teljes kapacitás 2021 végére akár a 3000 megawattot is elérhette, ami Paks 2000 megawattos teljesítményének a másfélszerese.
Ez tízszeres növekedés a 2017-es napelemes kapacitáshoz képest, amely akkoriban körülbelül megegyezett a nagyjából 10 éve változatlan magyarországi szélerőművi összesített kapacitással.
A fejlődést a technológia árának nagyon gyors csökkenése (tíz év alatt a tizedére esett) alapozta meg. Ez a fejlődés több szegmensből tevődik össze, a napenergia ugyanis nagyon könnyen skálázható, egészen kicsi (hétvégi ház) és óriási méretekben (napelempark) is telepíthető, szinte ugyanazon eszközöknek a használatával.
Szolnoki részletesen elemzi az erőművi és a háztartási szegmenst. Mint írja, az egyik legforróbb kérdés, hogy az elszállt árampiaci árak mellett
fog-e nagyobb mennyiségben épülni az elkövetkezendő pár évben már támogatás nélkül, tisztán piaci alapokon termelő erőmű.
A teljes elemzés itt olvasható.
Borítókép fotó: American Public Power Association // Unsplash
Kapcsolódó: