A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a Forbes.hu-nak beszélt a múlt hét csütörtökön hatályba lépett új törvény egyik, eddig keveset taglalt pontjáról. Az etikai ügyek vizsgálatlának kiszervezése súlyos következményekkel járhat.
A kormány által rohamtempóban, a múlt héten a parlamenten átvitt MOK-törvény nemcsak a kamarai kötelező tagsággal számol le, de az etikai ügyek vizsgálatában is komoly változás jön. Elsőre talán nem is tűnik nagy változásnak a laikusok számára, hogy a MOK-tól az orvosetikai ügyek vizsgálata egy másik tudományos testülethez került, pedig valójában komoly politikai kontroll lehetőségét hordozza magában ez az újdonság.
Az etikai panaszokat mostantól nem a MOK, hanem az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) fogja vizsgálni. Kincses Gyula a Forbes-hu-nak adott interjújában elmondta, hogy ezzel az a gond, hogy:
- a komoly szakemberekből álló ETT alapvetően kutatás-etikai ügyekkel foglalkozott eddig;
- számos panasz fog beesni a Tanácshoz, félő, hogy ezeket nem fogják tudni megfelelően kezelni;
- az ETT sok szállal kötődik az egészségügyért felelős Belügyminisztériumhoz (BM);
- tagjait a miniszter, jelen esetben Pintér Sándor nevezi ki, de a testület működését is miniszteri rendelet szabályozza;
- az ETT tehát erős függő viszonyban van a BM-től, azaz a kormánytól.
Kincses szerint
„innentől nem a szakma hozza az etikai szabályokat, hanem a belügyminiszter, és ez már akár a fegyelmezés eszköze is lehet”.