Az oltások nyújtotta hosszú távú védelemben egyre nagyobb különbségek mutathatók ki az mRNS vakcinák között, derül ki az Egyesült Államok Járványügyi és Betegségmegelőzési Központjának (CDC) friss tanulmányából.
A tanulmány 18 állam 21 kórházának eredményeit összesítette, és csaknem 3700, kórházi kezelésre szoruló beteg állapotát vetették össze. Az oltással rendelkezők körébe legalább 4 hónapja beoltott személyek kerültek, az immunrendszeri betegségekkel küzdőket pedig kizárták a vizsgálatból.
Tekinttel arra, hogy a teljesen beoltottak aránya az Egyesült Államokban már meghaladta az 55 százalékot (181 millió ember), illetve legalább 212 millió ember az első dózisát is megkapta,
figyelemre méltó a kórházban lévő oltatlanok magas fertőzési aránya:
- 2362 oltatlan személyből 1463-an voltak fertőzöttek,
- 476 Modernával oltott személyből 54 volt fertőzött,
- 738 Pfizer-BionTech-vakcinával oltottból 128 volt fertőzött,
- 113 Janssen-vakcinával (Johnson&Johnson) oltottból 37 volt fertőzött.
A fertőzöttek esetében vizsgálták, hogy az állapotuk kórházi kezelést igényel-e, ez alapján mérlegelték az egyes vakcinák hosszabb távú hatékonyságát.
Mint az ismert, a vakcinák elsősorban a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyásától védenek, ettől függetlenül lehetséges elkapni a fertőzést.
- A Moderna-vakcina hosszabb távon 93 százalékban megvéd a kórházi ápolásra szoruló állapottól
- A Pfizer-Biontech-vakcina esetében ez 88 százalék
- Az egydózisú Janssen-vakcina 73 százalékát védte meg a betegeknek a súlyos állapottól.
Mondd, te mit választanál?
A hosszútávú hatékonyságban egyre nagyobb különbségek mutatkoznak a legjobbnak értékelt két vakcina, az mRNS-technológián alapuló Moderna és Pfizer-Biontech között – vezeti fel a Slate és a járványügyi híreket közlő Your Local Epidemiologist írása.
Ez azért is aktuális, mert már nem csak Magyarországon, hanem az Egyesült Államokban is engedélyezik a harmadik, emlékeztető oltás beadását (a CDC várhatóan szeptember 23-án közöl pontosabb iránymutatást).
Mint írják, bár a technológia hasonló, a két mRNS-vakcina között vannak különbségek, melyek magyarázhatják a két oltás hosszútávú hatékonysága közötti különbséget.
- A Moderna-vakcinában a zsírcseppek által hordozott mRNS-molekula dózisa 100 miligramm, míg a Pfizer-Biontech esetében ez 30 miligramm.
- A Moderna két dózisa között 4 hét, a Pfizer-Biontech között 3 hét eltérést ajánlanak a gyártók.
- A Pfizer-Biontech mellett szólhat, már nem csak ideiglenes engedéllyel rendelkezik, szemben a Modernával.
A cikk szerint további elemzést igényel, hogy pontosan hogyan befolyásolják az eltérések az immunválaszt, illetve annak tartósságát. Felvetik azt is, a Moderna hatékonysága még hosszabb távon a Pfizeréhez hasonlóan csökkenhet. Azonban a meglévő információk – melyek a CDC közelmúltban publikált eredményeit megelőzték – alapján mérlegelni lehet, milyen oltást részesíthetünk előnyben, illetve kérhetünk harmadik oltásként.
Kiemelt kép: CDC / Unsplash