Lemondott Sheryl Sandberg, a Meta ügyvezető igazgatója, Mark Zuckerberg után a cég második legfontosabb embere. A cégnél töltött 14 éve alatt Sandbergöt nem kímélték a botrányok: kivívta nőjogi csoportok haragját felső középosztálybeli feminizmusával, benne volt a legvastagabb Facebook-botrányok közepében, de befolyása gyakorlatilag példátlan a technológia világában. Állítása szerint azért megy el, hogy a filantrópiára koncentráljon, de házon belül már egy ideje nyílt titok volt a távozása.
- Sandberg 1969-ben született Washingtonban, édesapja szemorvos volt, édesanyja franciát tanított egy helyi főiskolán.
- Szülei a kommunista antiszemitizmus ellen menekülő zsidókat szállásoltak el a házukban.
- A Harvardra járt – két fiatalabb testvére is –, már egyetem alatt nőjogi egyesületet alapított.
- A Világbanknál és a McKinsey-nél dolgozott, majd a politikai életbe is belekóstolt, a Clinton-adminisztráció pénzügyminisztere, Lawrence Summers kabinetfőnöke volt.
- Miután a 2000-es választást elvesztették a demokraták, Sandberg a Szilícium-völgybe költözött, hogy a nagy robbanás előtt álló tech szcénában is szerencsét próbáljon.
A 300 fős Google
Tech pedigréjét a Google-nél kezdte építeni, ami akkoriban még csak egy 300 fős cég volt. Menedzserként kezdett 2001-ben, majd a cég hirdetési programjának vezetője lett, csapatába mindössze négyen tartoztak ekkor. Sandberg a cég történetének legnagyobb korai növekedésének kulcsembere lett, ő járta ki az AOL nevű internetszolgáltatónál, hogy a Google legyen az alapértelmezett böngésző. Nem sokkal később a cég értékesítési és operációs alelnöke lett.
A 23 éves Mark Zuckerberg hat hétig járt vacsorázni Sandberggel, hogy meggyőzze, csatlakozzon a szárnyait bontogató Facebookhoz mint operációs igazgató.
Sheryl olyan dolgokkal foglalkozik, amikkel én nem akarok”
– mondta akkor az igazolásról Zuckerbeg a New Yorker magazinnak.
Sandberg már a pozíciójából adódóan is a cég alapembere lett, aki Zuckerberg jobb kezeként a cég történetének minden botrányában vaskosan benne volt:
- Sandberg ismerte be, hogy a Facebook 87 millió felhasználó adatait használta fel jogtalanul a Cambridge Analytica botrány idején,
- hogy a 2016-os amerikai elnökválasztás orosz befolyásolását már inkább titokban tartsa. 2018-ban már a kongresszus előtt tett tanúvallomást az ügyben.
- Egy időben a The New York Times annyira rászállt, hogy valós veszély volt, hogy a Facebook elköszön tőle, végül a menedzsment bevédte Sandbergöt.
Saját márkás feminizmus
Sandberg a szakmai életében is továbbvitte a női érdekképviseletet. Kampányolt a „bossy” szó használata ellen, mert szerinte akadályozza a nők önbizalom-építését, és összefogott a Getty Imagesszel, hogy több irodai tematikájú stockfotón szerepeljen nő.
2013-ban kiadta mai napig leghíresebb könyvét a témában Dobd be magad! (Lean In) címen, de a könyvet sok kritika érte a hátrányos helyzetű vagy egyedülálló anyák helyzetének ignorálása miatt. Sokak szerint csak a felsőközéposztály számára megvalósíthatóak Sandberg tanácsai, például túl nagy hangsúlyt fektetett az önbizalomra, és figyelmen kívül hagyta az egyéb munkahelyi körülményeket.
1,6 milliárd dollárból filantrópkódik
A hivatalos magyarázat szerint Sandberg azért távozik a Metától, hogy filantróp tevékenységére koncentráljon. 2014-ben csatlakozott a Giving Pledge kezdeményezéshez, ez arról szól, hogy tehetős emberek vagyonuk 90 százalékát jótékony célra fordítják.
Az amerikai Forbes Sandberg vagyonát 1,6 milliárd dollárra becsülte.
A The Verge telefonvégre kapta Sandbergöt, hogy a lemondás okairól kérdezze. Sandberg azt mondta, szeretne nagyobb figyelmet fordítani a női ügyekre és a filantrópiára „ebben a kritikus időszakban”, és mivel a Meta csapata megerősödött, nyugodt szívvel hagyja ott őket. Arra, hogy mit bánt meg az elmúlt 14 évből, azt mondta:
Bárcsak korábban fordítottunk volna figyelmet az emberek adatvédelmére.”