A kínai hatóságok a gyerekek védelmére hivatkozva korlátozzák a melegek jogait.
A Kínában népszerű üzenetküldő alkalmazás, a Wechat több egyetemista regisztrált felhasználója arra panaszkodott a Reutersnek, hogy kedden nem tudtak hozzáférni a fiókjukhoz és minden adatukat törölték.
„Sokunkat egyszerre érintette a probléma. Figyelmeztetés nélkül cenzúráztak, mindannyiunkat törölték” – mondta a lapnak egy neve elhallgatását kérő LMBTQ-személy, aki egy nagyobb chatszobában volt benne más melegekkel.
Mikor a Reuters megpróbált hozzáférni néhány érintett profilhoz, az alkalmazás azt az értesítést adta, hogy a chatcsoportok „megszegték a kínai internet nyilvános információk szolgáltatására és profilokra vonatkozó szabályait”, míg más felhasználókra rákeresve nem dobott fel semmit az app.
A kínai internet nem tűri a melegeket
A homoszexualitás hivatalosan nem törvényellenes Kínában, ugyanakkor az állam nem ismeri el az azonos neműek közti házasságot és a társadalom sem elfogadó, ami sok meleget tántorít el az előbújástól. Idén a kínai bíróság nem ítélt el egy egyetemet azok után, hogy az a homoszexualitásra pszichológiai rendellenességként hivatkozott. A bíróság szerint ez ugyanis nem ténybeli tévedés – annak ellenére, hogy az állam hivatalosan már 2001 óta nem kezeli mentális betegségként az azonos nemhez vonzódást.
Az LMBTQ-személyek jogai és lehetőségei folyamatosan szűkülnek az országban. Az állami kiberbiztonsági szolgálat a gyerekek védelmére és a „rossz befolyásra” hivatkozva üldözi a melegek közösségimédia-csoportjait. A Weibo közösségimédia-felület nemrégiben leszbikus tartalmakat tüntetett el, a Zhihu pedig genderrel és identitással foglalkozó témákat cenzúrázott.
A Reuters által megkérdezett szakértő szerint a Wechat-profilok törlése a melegeket és civil társadalmat ért korábbi jogkorlátozások sémájába illenek.
Borítókép: Marco Verch / Flickr
Cikkfotó: Sinchen.lin / Flickr