A jóváhagyott törvényváltozat megfelel annak a megállapodásnak, amit a Facebook a héten kötött az ausztrál kormánnyal.
A törvény előírja a közösségi médiának és az internetes keresőmotoroknak, hogy csak a hírportálokkal való megegyezés alapján közölhetik híreiket, vagyis egyes esetekben az előbbieknek fizetniük kell a hírtartalom megjelentetéséért – jelentette be Josh Frydenberg pénzügyminiszter. A politikus szerint az internetes óriáscégek által a hírekért fizetett díj lehetővé teszi a közszolgálati újságírás fennmaradását.
Megállapodott a Facebook és az ausztrál kormány: visszakerülnek a híroldalak
A Facebook a múlt héten bejelentette, hogy a készülő médiatörvény miatt, amely számára méltánytalan fizetési kötelezettséget ír elő a hírekért, a továbbiakban ausztráliai platformján nem engedi használóinak bármilyen hír megosztását, illetve megnézését a hírolvasók által. Ezt azzal indokolták, hogy a törvénytervezetben szerintük nem egyértelmű a hír definíciója.
A Facebook dolgozni fog a hírtartalom-fejlesztésért
A felek végül megegyeztek, és a megállapodás értelmében
továbbra is a közösségi médiát fenntartó cégek és a tartalomszolgáltatók dolga eldönteni, mi hír, mi nem az, és hogy előbbiek mekkora összegért közölhetik ezeket.
Vitás esetekben a kormány dönt – számolt be az MTI.
A Facebookot üzemeltető cég PR-igazgatója, Nick Clegg szerdán közölte, hogy a következő három évben globálisan legalább egymilliárd dollárt fektetnek a hírtartalom-fejlesztésbe.
Egyúttal bocsánatot kért azért, hogy a közösségi média ausztráliai platformján néhány napig tiltva voltak a hírek.
Mark Zuckerberg, a cég fejlesztői konferenciáján. Forrás: Facebook
A kiemelt képen Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója, kép: Facebook