Az amerikai szövetségi felügyelet rendben találta az eszközt, amit lélegeztetőgépekhez fejlesztett az amerikai-magyar startup.
Megkapta az EUA-engedélyt (emergency use authorization, azaz sürgősségi esetben való használatra) a Formlabs az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeletétől (FDA) – adta hírül a cég Twitteren, melyet a Techcrunch-on is megerősítettek.
A bostoni központú, budapesti fejlesztőirodával is rendelkező startup társtulajdonosa és termékfejlesztési vezetője, Lakatos Dávid korábban nyilatkozott a Forbesnak, hogy egyszerre több egészségügyi terméket is fejlesztenek a koronavírus-járvánnyal való küzdelemhez.
Az FDA által kiadott dokumentáció szerint az április 29-én engedélyt kapott eszköz egy 3D-nyomtatással készülő adapter, amivel az alvási apnoéban (légzéskimaradásban) szenvedők kezelésére használt BiPAP-gépeket invazív lélegeztetőgépekké lehet alakítani. A Forbes megkeresésére Lakatos Dávid kiemelte, hogy elsőként kapták meg az FDA sürgősségi engedélyét a 3D-nyomtató cégek közül.
Ebből naponta akár 3000 darabot is le tudnak gyártani a kórházaknak a 150 nyomtatóból álló Massachussets állambeli gyártótelephelyükön.
Balogh Levente részt vesz a Forbes online Legyél jobb! napján. Csatlakozz te is élőben a nappalidból!
Koronatesztekhez is fejlesztenek mintavevő eszközt
Az Egyesült Államok, azon belül is az északkeleti partvidék számít az egyik legfertőzöttebb régiónak a világon. A koronavírus-járvány miatt az egészségügyi ellátórendszer túlterhelt és eszközhiányban szenved, emiatt már márciusban több kórház is megkereste a Formlabset, hogy van-e lehetőség bizonyos eszközöket 3D-nyomtatással előállítani.
A bostoni startup egyből reagált: több alkatrész tervezésébe is belekezdtek, valamint önkéntes hálózatot indítottak az ügyfeleik körében, hogy az ő nyomtatóikkal is gyártsanak egészségügyi eszközöket.
A legutóbb engedélyezett lélegeztetőgép-átalakító adapteren kívül már korábban megkapták az engedélyt arra a PCR-koronavírustesztekhez használt 3D-nyomtatott eszközre, amivel kenetmintát vesznek a légutakból, hogy kimutassák az aktív koronafertőzöttséget. Ezek már gyártásban is vannak, a kis kefékből nyomtatónként 300 darabot lehet egyszerre gyártani.
Másik fejlesztésük egy teljes arcot fedő, átalakított és újrahasználható búvármaszk, melyet sterilizáló gépben (vákuumos és hőkezelés után) fertőtlenítve egymás után többször is lehet használni a kórházakban.
Továbbá dolgoznak olyan lélegeztetőgép-adaptereken is, melyekkel egyszerre több beteget is el lehet látni egyetlen lélegeztetőgéppel.
A Formlabs már január elején tapasztalta a járvány hatását, ugyanis egyes nyomtatótípusaikat Kínában gyártják. Március végére a sencseni irodájukat újra megnyithatták, és a gyártás is lassan visszaállt 100 százalékos kapacitásra. De akkor már az amerikai központjukat és a budapesti fejlesztőirodájukat érte el a világjárvány.
Lakatos Dávid május 22-én a Forbes Legyél jobb! nap vendége lesz, ahol arról fogjuk kérdezni, hogyan építettek egymilliárd dolláros startupot úgy, hogy még egyik vezető sem menedzselt előtte nagy céget, és hogyan hoznak tudatos döntéseket.