Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón azt mondta, nem tudnak arról, hogy 5 kilométeres körzeten belül több kút is bezárt volna az árstop miatt, de a kormány kijelölhet kutakat, amiknek így is üzemelnie kell.
A májusig kitolt benzinárstop és a világpiaci árak elszállása miatt egyre csak halmozódik a benzinkutak vesztesége, ezért egyre többen döntenek vagy dönthetnek a bezárás mellett, hogy veszteségeiket minimalizálják. Egyre több helyen mennyiségi korlátozást vezetnek be – vagyis
a rendszerben a hatósági ár mellett megjelent a hiány.
Nagy bajban a benzinkutak, de a jövő még borúsabb: minden a világpiaci ár emelkedése felé hat
Kompenzáció? Fel sem merült
Gulyás azt mondta ma, hogy ha szükséges, kijelölnek olyan kutakat, amiknek mindenképpen nyitva kell tartania.
Erre amúgy az ársapkát bevezető rendelet lehetőséget teremt – de a Mol a Forbes kérdésére legutóbb azt mondta, nem vett még át üzemeltetésre töltőállomásokat. Ez egyben azt is jelenti, hogy a veszteséget így a Molnak kell majd lenyelnie – viszont az ellátásbiztonság így fenntartható.
A miniszter azt mondta, nem merült fel, hogy megsegítsék a kutakat, vagyis biztosan nem kompenzálják azokat, akik a kormány rendelete miatt szenvednek el veszteségeket.
Gulyás szerint „az infláció hamarosan vissza fog térni a tolerálható 2-4 százalék közötti sávba”. Az áremelkedés üteme meglepően magas volt, dacára a különböző, már bevezetett árstopoknak és hatósági áraknak.
ITM: folyamatosan egyeztetünk a Mollal
A tájékoztató után a területért felelős innovációs tárca (ITM) azt írta, ha egy kút üzemszünetet hirdet, a tárca megvizsgálja az ún. „kijelölés” szükségességét. Mint írják, amennyiben ez indokolt, a feladatok átmeneti ellátására egy nyilvántartott szolgáltatót jelölnek ki. Mostanáig nem volt egyetlen olyan vállalkozás sem, aki helyett mást kellett volna kijelölni – közölte a szaktárca. „Az innovációs tárca folyamatosan egyeztet a feladatok átvételéhez szükséges erőforrásokkal rendelkező Mol vezetésével” – írták.
Megint ránk támadtak a kormány szerint
A Kormányinfót a szokásosnál korábban hívták össze, azon Varga Judit igazságügy-miniszter is részt vett. Az EU Bírósága ugyanis döntést hozott: a magyar és a lengyel kormány érveit félresöpörve zöld jelzést adtak annak, hogy a jogállamisági eljárásban akár pénzmegvonással is büntethessék a renitens tagállamokat. A magyar kormány szerint a “gyermekvédelmi” törvény miatt büntetik Magyarországot, politikai döntés született. Valójában a kettőnek jogi szempontból semmi köze egymáshoz, de ez a politikai narratíva jól illeszkedik a kormány kommunikációjába, melynek egyik fontos eleme a választásokkal egyszerre tartott népszavazás.