Eldurvult a gabonaellátás körüli diplomáciai vita, leállítja a fegyverszállításokat Lengyelország.
Nem szállít több fegyvert Ukrajnának az egyik leghűségesebb szövetségesének számító Lengyelország, írja a BBC. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdán televíziós beszédben jelentette be a döntést, egy nappal azután, hogy a két ország között eszkalálódott a feszültség a gabonaimport miatt.
„Nem szállítunk többé fegyvereket Ukrajnának, helyette modernebb fegyverekkel látjuk el Lengyelországot” – mondta Morawiecki.
A gabonavita azt követően kezdődött, hogy az Oroszország által tavaly indított teljes körű ukrajnai invázió szinte teljesen lezárta a fő fekete-tengeri hajózási útvonalakat, és arra kényszerítette Ukrajnát, hogy alternatív szárazföldi útvonalakat keressen. Emiatt nagy mennyiségű gabona került Közép-Európába, így az EU ideiglenesen megtiltotta a gabona behozatalát öt országba (Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia, valamint Szlovákia) azzal a céllal, hogy megvédje a helyi gazdákat attól, hogy az ukrán gabona lenyomja a helyi árakat. A tilalom szeptember 15-én lejárt, és ugyan az EU úgy döntött, nem hosszabbítja meg, de Magyarország, Szlovákia és Lengyelország szinte azonnal jelezte, továbbra is fenntartja.
A hét elején Ukrajna keresetet nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) a tilalmak miatt, mert szerinte azok megsértik a nemzetközi kötelezettségeket.
Julia Szviridenko ukrán gazdasági miniszter szerint „döntő fontosságú számunkra annak bizonyítása, hogy az egyes tagállamok nem tilthatják be az ukrán áruk behozatalát”. Lengyelország erre azt reagálta, hogy fenntartják a tilalmat, és a WTO előtti panasz nem hatja meg őket”.
A tilalom ellenére a három ország közölte, hogy továbbra is lehetővé teszi a gabonaszállítást rajtuk keresztül más piacokra.
Szintén eheti feszültség, hogy kedden Lengyelország beidézte Ukrajna nagykövetét Volodimir Zelenszkij elnök az ENSZ-ben tett megjegyzései miatt. Zelenszkij szájából az hangzott el, hogy az egyes nemzetek szolidaritást színleltek Ukrajnával, amit az Ukrajnát a háború első napja óta támogató Lengyelország erősen sérelmezett.
Lengyelország sok támogatást nyújtott Ukrajnának az Oroszországgal szembeni védekezésben, sürgette Németországot, hogy Leopard 2 harckocsikat szállítson az országnak, vadászrepülőgépeket ígért az országnak, és több mint 1,5 millió menekültet fogadott be Ukrajnából.