„Fontos, hogy vállal-e kockázatot, plusz munkát környezete fejlesztéséért, társadalmi ügyekért, hajlandó-e véleményt formálni akár a cége nevében is” – írtuk a 2022-es legbefolyásosabb magyar nők lista módszertanában. Az orosz-ukrán háború kitörése után a nyugati üzleti közösség nagy erővel szólalt fel a háborús erőszak ellen, és sokan üzleti kapcsolatokat is hajlandóak voltak felszámolni Oroszországgal. Megnéztük, hogy a 2022-es listán szereplő nők és az általuk vezetett cégek mit mondtak és mit vállaltak a segítségből. Elöljáróban: hangos, erőteljes és/vagy személyes felszólalást elvétve találtunk, de az adományozásba sokan beszálltak.
Hegedüs Éva – Gránit Bank
Személyesen nem szólalt meg, de az irányítása alá tartozó Gránit Bank gyűjtést indított, pénzbeli és tárgyi adományokkal támogatják az Ukrajnából menekülteket. A háborút így kommentálták: „Hihetetlen, hogy tőlünk néhány száz kilométerre háború zajlik. Sajnos több százezren kényszerültek elhagyni hazájukat, otthonukat, családjukat.”
A pénzt a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek gyűjtötték, március 4-én hárommillió forintnál tartottak. A tárgyi adományokat a csobánkai Zarándokháznak adományozták, ahová folyamatosan érkeznek a menekültek. A gyűjtésre elkülönített számla továbbra is aktív, de arról nincs hír, hogy a bank is beszállt-e valamilyen összeggel.
Balogh Gabriella – OTP
2021 nyarán választották az OTP igazgatósági tagjává, a háború kitörésének másnapján az ukrán bankfiókokkal is rendelkező OTP hosszú Facebook-posztban reagált a helyzetre. Megerősítették, hogy kapcsolatban vannak az ukrán kollégáikkal, „hogy időben és hatékonyan tudjanak nekik segíteni”, és hogy a harcoktól érintett területeken a bankfiókok nem nyitnak ki.
„Felemelő látni ezt a fajta szolidaritást, ahogy az OTP-s közösség tenni akar a szükséget szenvedő munkatársaiért.
Jelenleg az igények felmérése zajlik, illetve belső adománygyűjtést is indítottunk annak érdekében, hogy minél gyorsabban tudjunk reagálni az ukrán kollégák igényeire és valóban abban és ott tudjunk segíteni, ahol erre szükség van” – írták.
Solti Andrea – Shell
Személyesen vagy az elnöksége alá tartozó Hungarian Business Leaders Forumon keresztül nem nyilatkozott, de a Shell globális szinten leállította az orosz kőolaj vásárlását és bezárták az orosz töltőállomásokat.
Később közzétették: a Shell vállalatcsoport és a Shell Hungary Zrt. 800 000 dollárral (átszámítva 271,2 millió forinttal) támogatja a Magyar Vöröskeresztet.**
Walter Katalin – Budapesti Közlekedési Központ (BKK)
Az irányítása alá tartozó BKK különbuszokat biztosított a Budapestre érkező ukrajnai menekültek szállítására, akik a helyi járatokat is ingyenesen használhatják. Ezen kívül hat ügyfélközpontjukban folyamatosan várják a tartósélelmiszer-adományokat is, amit a Baptista Szeretetszolgálattal juttatnak el a rászorulókhoz.
Heiszler Gabriella – Spar Magyarország
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat programjához csatlakoztak, Facebook-oldalukon adományozásra buzdítottak, és több kamionnyi árut küldtek a menekülteket segítő szervezeteknek.
Blaskó Nikolett – ACG
Ügynöksége, az ACG ingyenes felajánlás keretein belül készíti az Ökomenikus Segélyszervezet adománygyűjtő kampányát, amihez egy nap alatt rakták össze a stratégiát.
Orbán Anita – Vodafone
A Vodafone Magyarország Alapítvány ingyenes wifi-hotspotokat és készüléktöltő pontokat telepített a Nyugati és Keleti pályaudvarra, a záhonyi pályaudvarra, a tiszabecsi és a beregsurányi határátkelőhelyre, valamint több menekültszállóra. Február 24-től minden Ukrajnában tartózkodó lakossági és üzleti ügyfelüknek ingyenessé tették a roaming, SMS-, adat- és hívásforgalmat, és 55 millió forintot adományozott segélyszervezeteknek.
Fábián Ágnes – Henkel
A globális Henkel-csoport közleménye volt talán a legerőteljesebb állásfoglalás, a magyar leányvállalatot vezeti Fábián. Egyértelműen kijelentették, hogy „teljes mértékben támogatják az orosz fegyveres csapatok visszavonulását Ukrajnából”, és remélik, hogy a humanitárius krízisnek hamarosan vége lesz. Egymillió eurót (382 millió forintot) adományoztak az ukrajnai dolgozóik és családjaik, valamint a nemzetközi Vöröskereszt támogatására, és fizetett szabadság jár minden alkalmazottjuknak, aki önkénteskedne a határokon vagy segélyszervezeteknél. A cég minden hirdetését leállította az orosz állami médiában.
Szabó Melinda, Rajki Annamária – Telekom
A Telekom is megerősítette a wifit és mobiltöltőket helyezett el a Nyugati és Keleti pályaudvarokon, a Westendben és az Arénában és határ menti településeken, valamint ingyenessé tették a roaming, SMS-, adat- és hívásforgalmat Magyarország és Ukrajna között. Ellenőrizték a teljes hálózati infrastruktúrát az ukrán határ mentén, ahol szükséges volt, bővítették a kapacitást. A Telekom Mobildonor programja keretében 5000 darab mobil eszközt és prepaid kártyát is kiosztottak rászorulóknak a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködésben. A menekültek ügyintézését ukrán nyelvű weboldallal és szóróanyagokkal, valamint ingyenesen hívható, ukrán nyelvű telefonos ügyfélszolgálattal segítik. Ezen felül a vállalat minden munkatársának 5 munkanapot biztosít lehetőségként munkaidőben végzett önkéntes munkához. Saját mátészalkai ingatlanukban a település önkormányzatával együttműködésben a menekülteket segítő önkéntesek részére szállást rendeztek be.
„A Magyar Telekom aggódva és együttérzéssel figyeli az Ukrajnában zajló eseményeket, és igyekszik segíteni mind a Magyarországra érkező menekülteket, mind az Ukrajnában maradt családtagokkal való kapcsolattartást. Természetesen nyomon követjük a helyzet alakulását, hogy mindig olyan segítséget tudjunk nyújtani, ami valóban hasznos az adott helyzetben” – írta a Telekom a Forbes.hu-nak.*
Beke Zsuzsa – Richter
„A Richter vezetősége megdöbbenéssel és megrendüléssel kíséri figyelemmel az Ukrajnában kialakult háborús helyzet fejleményeit. A Richter ukrán piaci tevékenysége egyelőre bizonytalan időre leállt, amíg nem lesznek újra biztosítottak a normális működés feltételei” – írták közleményükben. A Richter több évtizede fontos szereplője az ukrán gyógyszerellátásnak, jelenleg 200 munkavállalót foglalkoztatnak az ukrán piacon – nekik idő előtt elküldték az esedékes havi bérüket. Emellett 20 millió forintot és gyógyszeradományt ajánlottak segélyszervezeteknek, és belső gyűjtést is szerveztek.
A Richter az orosz piacon is nagy szereplő több mint 70 éve, a piacról való kivonulásról úgy fogalmaztak:
felelősséget érzünk az orosz betegek gyógyszer ellátása vonatkozásában is (…), az Oroszországot érintő tervezett szankciók társaságunkra és gyógyszerellátásra gyakorolt lehetséges hatását pedig még korai lenne érdemben felelősen értékelni.”
Zolnay Judit – Metlife Biztosító
„A jelenleg zajló ukrán-orosz konfliktus az ott élő emberekre, családokra való hatása, következményei mellett mi sem mehetünk el cselekedet nélkül” – írta a Metlife. A cég alapítványa közel 65 millió forintnyi összeget adományozott eddig az UNICEF, ENSZ Gyermekalapjának részére, és 16,2 millió forinttal támogatta a Nemzetközi Vöröskeresztet.
Sásdi Helga – Publicis Groupe Hungary
A Publicis Groupe francia anyacégének ukrán leányvállalata is van, az itteni 350 alkalmazott 2022 végéig garantáltan megkapja a fizetését, erről a cég egy márciusi rendkívüli megbeszélésen döntött.
Vidus Gabriella – RTL Magyarország
Az RTL Klubtól nem áll távol, hogy állást foglal társadalmi ügyekben. Híroldalukon, az Rtl.hu-n a háború kitörése óta kiemelten foglalkoznak a háborús eseményekkel, a Fókusz és Fókusz Plusz műsoraikban adományt gyűjtenek a menekültek számára, valamint ingyenes társadalmi célú hirdetési lehetőséget biztosítanak segélyszervezeteknek. A globális RTL Csoport We Stand With Ukraine hashtaggel és kék-sárga logóval foglalt állást a közösségi médiában.
Ezen kívül az RTL Klub megvette a Volodimir Zelenszkij főszereplésével készült A nép szolgája című sorozat jogait, és jövő vasárnap műsorra tűzik.
Hámori Barbara – Scripted Productions
A márciusi Kilövésen a ruhájával üzent: sárga blézert és kék farmert viselt, majd az ukrán-magyar határon játszódó, ukrán csempészekről szóló Keresztanyu című sorozatból vágták ki az orosz és ukrán népről szóló vicceket.
Szalai Vivien – TV2
A csatorna hírigazgatójaként ő felel a Tények és a Tenyek.hu háborús híradásaiért, ahol az összképet inkább a helyi háborús pusztítástól szóló hírek, mint a gazdasági következmények vagy a magyar és más kormányok reakciói, szankciói adják. A TV2 csatornaszinten jótékonysági műsort és belső gyűjtést szervezett a menekültek megsegítéséért.
+1 Novák Katalin
Tegnap új köztársasági elnököt választott az országgyűlés. Papírforma szerint, (137 szavazattal) Novák Katalin lett a következő államfő, aki május 10-én foglalja el a legmagasabb közjogi méltóság hivatalát. A szavazás előtti 15 perces beszédében Novák a háborút védhetetetlennek és elfogadhatatlannak nevezte. „Nincs rosszabb a háborúnál” – mondta, ugyanakkor a kormányzati kommunikációnak megfelelően ő is óvatos volt: nem nevezett meg egyértelmű felelőst.
Érdekes, hogy a közélet kategóriában szereplő Lévai Anikóval a héten készített interjút a Telex, a miniszterelnök felesége aktívan segíti a menekülteket segítő humanitárius akciót, de többszöri kérdés után is tartózkodott attól, hogy elítélje a háborús agresszor Oroszországot.
Akiktől nem találtunk megszólalást, adományozási akciót:
- Magyar Bankholding (a bankban érdekelt Mészáros Lőrinc más cégei tettek felajánlást)
- Posta Biztosító
- Union Biztosító
- Budapesti Ingatlanhasznosítási -és Fejlesztési (BIF) Nyrt.
- Indotek Group (a cégcsoport kiterjedt CSR programot menedzsel évek óta)
Az alábbi lista a céges és – amennyiben van ilyen – személyes közösségi média felületek (Facebook, Instagram, Linkedin), valamint sajtóhírek átböngészésével született, belső céges gyűjtésről, önkénteskedésről, egyéb magánfelajánlásokról nem volt tudomásunk.
* A Telekom a cikk megjelenése után kiegészítésként további segítő intézkedéseket és kommentet közölt a Forbes.hu-val, ezekkel a cikket március 16-án frissítettük.
** A Shell március 22-i közlése alapján a cikket március 23-án frissítettük.
A teljes lista itt böngészhető: