Véget ért az eddigi legmagasabb szintű egyeztetés Ukrajna és Oroszország között, Szergej Lavrov és Dmitro Kuleba külügyminiszterek Törökországban egyeztettek. Egyelőre úgy tűnik, maga a csúcstalálkozó összehozása volt a legnagyobb siker.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov azt mondta, hogy Putyin nem utasítana el egy szmélyes egyeztetést Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Utóbbi ezt régóta szorgalmazza, tegnap a Vice-nak adott interjújában is azt mondta, csak a párbeszéd oldhatja meg ezt a helyzetet, közte és Putyin között – írja a Reuters.
Akárcsak az első, Belaruszban tartott, alacsonyabb szintű delegációk között tartott tárgyalás, itt is az volt a legnagyobb eredmény, hogy maga a találkozó létrejött. Diplomatikusan mindkét fél azt mondta, folytatják a tárgyalásokat tovább – hogy külügyminiszteri vagy akár elnöki szinten valóban lesz-e újabb forduló azt nem tudni, de a fehérorosz határ mellett hamarosan újra összeüllhetnek a delegációk.
A tárgyalások ennek ellenére eredménytelenül zárultak: még a mariupoli humanitárius folyosóról sem sikerült megállapodni, sem pedig – akár ideiglenes, 24 órás – tűzszünetről. Az ukrán fél legfontosabb célja az volt most, hogy a humanitárius katasztrófát elkerülendő érjen el eredményeket, de az oroszok erre nem voltak nyitottak. Kuleba azt mondta, ha van valós szándék az előrelépésre, akkor kész újra hasonló szinten tárgyalni az oroszokkal.
Lavrov szerint a világ félreérti, mit történt
Az ukránok már nyíltan kimondták, hogy népírtásnak tartják a mariupoli gyermekkórház lebombázását, az oroszok ezt máshogy látják.
Lavrov szerint az egész világ félreérti, mi történt, a kórház valójában egy ukrán katonai létesítmény volt.
Lavrov azt is tagadta, hogy megtámadták volna Ukrajnát, a Kreml politikai narratíváját ismételve azt mondta, hogy egy, az országát érintő fenyegetés (ezek szerint az ukránok támadásra készültek) miatt avatkoztak be, kérdésre válaszolva pedig azt is elmondta, hogy más országokban nem terveznek különleges katonai műveletet végrehajtani,
magyarul: más országot nem fognak megtámadni.
Utóbbi azért vetődött fel, mert a támadásról kiadott korábbi orosz propaganda felvételeken az látszott, hogy nyílak mutatnak Moldova felé is, ahol jelenleg is állomásoznak az ottani szakadár területeken orosz katonák. Moszkva az ukrajnai hadműveletek előtt is tagadta, hogy támadásra készülne, utóbb kiderült, ekkor már rég megszülethetett a döntés az ország lerohanásáról.
Borítókép: A török külügyminisztérium sajtóosztálya által közreadott képen Dmitro Kuleba ukrán (b, háttal) és Szergej Lavrov orosz (j) külügyminiszter megbeszélést folytat Antalyában. MTI/EPA/Török külügyminisztérium sajtóosztálya/Cem Özdel